Słonie indyjskie, które w warunkach naturalnych zamieszkują lasy Azji Południowej, są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, chronionym Konwencją Waszyngtońską. Poza słoniami afrykańskimi to największe zwierzęta lądowe na Ziemi. Dożywają do 60 lat. Samce mogą ważyć nawet 5 do 6 ton i dorastać do ponad 3 metrów wysokości.

Rolą płockiego zoo, który uczestniczy w specjalnym programie hodowlanym, jest odchowanie młodych słoni indyjskich, a gdy za kilka lat zaczną osiągać dojrzałość, przekazanie ich do innego ogrodu.

„Słoniki mają po pięć lat. Przyjechały do naszego ogrodu specjalnym transportem we wtorek wieczorem. Długą podróż zniosły dobrze. Teraz aklimatyzują się w nowym miejscu. Poznajemy się wzajemnie. Słoniki poznają otoczenie i opiekunów, my poznajemy ich zachowanie” – powiedział w środę Krzysztof Kelman, dyrektor zoo w Płocku.

Oba młode słonie, które zamieszkały w płockim ogrodzie urodziły się w zoo w Emmen w Holandii: Mong Tine w lutym 2011 r., a Shwe Myar w sierpniu 2011 r. - młodszy, wkrótce po narodzinach zamieszkał wraz z matką w innym holenderskim zoo w miejscowości Mierlo. Mong Tine waży obecnie 1700 kg, a Shwe Myar 1300 kg.

Dwa młode samce słonia indyjskiego przydzielił do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku koordynator Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Podobnie było w przypadku poprzednich młodych słoni indyjskich o imionach Letso i Mio, które do płockiego zoo trafiły z holenderskiego ogrodu w Emmen w 2010 r., a w listopadzie 2015 r., gdy ukończyły 10 lat, zostały przewiezione do Attica Zoological Park w Atenach w Grecji.

„Uczestniczymy w specjalnym programie hodowlanym słoni indyjskich. Młode słoniki, które obecnie zamieszkały w naszym ogrodzie będą przebywały tu do osiągnięcia wieku dojrzałego, a więc przez sześć, może siedem lat. Później, zgodnie z założeniami programu, zostaną przekazane do innego zoo” – powiedział Kelman.

W czwartek w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku odbędzie się oficjalne powitanie nowych mieszkańców - Mong Tine i Shwe Myar na razie przebywają w budynku słoniarni. Na wybiegu pojawią się prawdopodobnie w sobotę lub w niedzielę.

Transport słoni indyjskich z Holandii do płockiego zoo współfinansował PKN Orlen, czyli spółka, której siedziba i główny zakład produkcyjny znajduje się w tym mieście.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku został założony w 1951 r. Ma powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 4800 zwierząt z 324 gatunków, w tym wielu rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w kraju pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. (PAP)