Na zbudowanie zakładu odpadów komunalnych wykonawcy inwestycji mają dwa lata. W tym czasie muszą wykonać prace projektowe i zrealizować inwestycję, łącznie z budową drogi dojazdowej do działki w olsztyńskiej dzielnicy Track (droga ta ma łączyć zakład z ul. Lubelską na przedmieściach miasta).

Zdaniem prezesa olsztyńskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Adama Sierzputowskiego prace budowlane powinny ruszyć wiosną przyszłego roku.

"Nowatorstwo naszego zakładu ma polegać m.in. na tym, że odpady, które do nas trafią, najpierw będą osuszane. W innych zakładach najpierw trafiają one na sita, gdzie są odsiewane" - powiedział PAP Sierzputowski i dodał, że takie zakłady działają w zachodniej Europie. Większość odpadów ma być zamieniana w nowym zakładzie w paliwo alternatywne.

Obecny przy podpisywaniu umowy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział PAP, że wyprodukowane paliwo alternatywne mogłoby trafiać do ciepłowni miejskiej, która kupiła działkę sąsiadującą z miejscem, gdzie będzie zakład unieszkodliwiania odpadów.

W zakładzie unieszkodliwiania odpadów, oprócz linii technologicznej do segregacji, ma się znaleźć m.in. instalacja do kruszenia odpadów budowlanych, magazyn odpadów niebezpiecznych i linia do sortowania odpadów selektywnie zebranych. Pracę w nowym zakładzie ma znaleźć ok. 80 osób.

Podczas podpisywania umowy Grzymowicz przyznał, że uczestniczące w projekcie gminy (w sumie jest ich 37, m.in. podolsztyńskie Dywity, Purda, czy Barczewo, ale też i leżące 50 km od Olsztyna Mrągowo) prowadziły negocjacje związane z tą inwestycją od 2009 roku. "Nie było łatwo dogadać się, ustalić takie warunki, które by spełniały oczekiwania nas wszystkich" - przyznał.

Budowa zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Olsztynie jest częścią większego "projektu odpadowego", który jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego projektu wynosi 265 mln zł. W ramach tego projektu zrekultywowanych zostanie 8 dotychczasowych składowisk odpadów; powstaną też tzw. stacje przeładunkowe.