Wyniki przetargu na projekt zabudowy II kwartału północnego cypla Wyspy Spichrzów ogłoszono w piątek na konferencji prasowej w Gdańsku. W konkursie wzięły udział cztery trójmiejskie pracownie architektoniczne.

„To był konkurs bardzo trudny, ponieważ miejsce jest ważne i istotne, ale też i z uwagi na to, że rozpoczyna to cały proces inwestycyjny. Od sukcesu tego przedsięwzięcia może zależeć cała reszta” – powiedział zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski, który zasiada w powołanej przez inwestora Radzie Konsultacyjnej.

Przetarg obejmował zaprojektowanie budynków, w których znajdować się będzie ok. 100 mieszkań i apartamentów hotelowych, a część lokali będzie przeznaczona na cele usługowe. Całość obejmie ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, ma też powstać dwupoziomowy parking podziemny.

„Praca, którą uznaliśmy na najlepszą, ujęła nas tym, że całkowicie złamała pewien schemat myślenia o zabudowie na Wyspie Spichrzów, która w dość wielu rozwiązaniach powiela pudełko z wyciętym dziedzińcem w środku. Ta praca zupełnie od tego odstąpiła proponując +układ grzebieniowy+, który może być wartością dodaną tego projektu, a jednocześnie respektuje ona architekturę będącą w otoczeniu” – podkreślił Bielawski.

Podziw dla zwycięskiej koncepcji wyraził też architekt i urbanista prof. Wiesław Gruszkowski, jeden z autorów odbudowy Gdańska ze zniszczeń wojennych.

„Ci, którzy będą korzystali z tych domów będą mieli przed oczami jedną z najpiękniejszych panoram europejskich, którą można porównać bez jakiegoś naciągania do panoram, które roztaczają się np. w Wenecji, czy Florencji. Lewym okiem będą widzieli bowiem Zieloną Bramę, a prawym okiem restaurację Kubickiego, pośrodku zaś m.in. średniowieczne bramy miejskie, Żuraw i patrycjuszowski dom, w którym mieści się Muzeum Archeologiczne. To będzie coś bezcennego” – ocenił 95-letni, wieloletni wykładowca Politechniki Gdańskiej.

Studio Architektoniczne Kwadrat zaprojektowało m.in. powstające w Gdańsku nad rzeką Motławą Muzeum II Wojny Światowej.

Prezes zarządu Immobel Poland Bartłomiej Hofman powiedział dziennikarzom, że prace nad zabudową II kwartału północnego cypla Wyspy Spichrzów rozpoczną się jesienią 2016 r. i potrwają ok. dwóch lat. Koszt inwestycji wyniesie ok. 170 mln zł.

Całość prac związanych z zagospodarowaniem północnego cypla Wyspy Spichrzów podzielono ogółem na cztery etapy.

Pod koniec marca tego roku podpisana została umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym dla przedsięwzięcia - zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów. Stroną tego porozumienia były władze Gdańska oraz konsorcjum spółek Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland, które dla realizacji tego projektu powołało spółkę celową Granaria Development Gdańsk.

Wkładem miasta Gdańska w tę inwestycję jest teren o powierzchni ok. 1,8 hektara, którego wartość oszacowano na ok. 34 mln zł.

Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów przez konsorcjum ma się zakończyć do 2023 r. Ogółem w ramach tej inwestycji powstanie ok. 500 mieszkań, hotel i kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych zabudowy usługowej. Szacunkowy koszt realizacji projektu to ok. 400 mln zł.

Konsorcjum w ramach przedsięwzięcia ma zrealizować cele publiczne projektu w postaci np. zewnętrznego układu komunikacyjnego, m.in. ulic: Chmielnej, Motławskiej, Pożarniczej oraz części ciągu pieszego przy nabrzeżu. Ma przebudować most Stągiewny na most zwodzony, zbudować marinę na południe od mostu Stągiewnego oraz zbudować ogólnodostępną kładkę dla pieszych, łączącą północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem.

Północny cypel Wyspy Spichrzów jest wpisany do rejestru zabytków jako historyczny układ urbanistyczny miasta oraz stanowi fragment obszaru uznanego za pomnik historii. Teren inwestycji nie został zabudowany od czasów zakończenia II wojny światowej.

Firma Immobel to deweloper działający na rynku belgijskim, luksemburskim i polskim. Firma od 150 lat jest notowana na giełdzie w Brukseli. Mniejszościowy udziałowiec konsorcjum Multibud W. Ciurzyński to firma znana w branży usług inwestycyjno-budowlanych od kilkunastu lat. (PAP)

rop/ par/