Spadek cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym w lutym w stosunku do stycznia o 1,95 proc. to największy jednorazowy miesięczny spadek cen lokali od kwietnia 2009 roku - twierdzą analitycy Open Finance i Home Broker. Z opracowanego przez nich indeksu cen transakcyjnych wynika, że spadek cen mieszkań używanych w ciągu ostatnich czterech lat wyniósł 17,7 proc.
"Natomiast w skali ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań używanych spadły w analizowanych przez nas miastach o 6,6 proc." - powiedział PAP analityk Home Broker Bartosz Turek.

W ciągu ostatniego roku największe spadki cen transakcyjnych na rynku wtórnym analitycy zanotowali w Łodzi (o 11,1 proc.), a największe wzrosty w Lublinie (o 7,3 proc.). Według Home Broker najwięcej za metr kwadratowy mieszkania płaci się w Warszawie (7,4 tys. zł) i Krakowie (6,1 tys. zł), a najmniej - w Katowicach 3,2 tys. zł, Łodzi (3,7 tys. zł) i Bydgoszczy (3,8 tys. zł).

Analitycy podkreślają też spadek liczby transakcji w ciągu ostatniego roku. Dane oparto na 2600 transakcjach przeprowadzonych przez Home Broker w lutym 2012 r. "W lutym ubiegłego roku liczba transakcji przekraczała 2900. Oznacza to spadek o 10,7 proc." - podkreślił Turek.

Spadek cen transakcyjnych na rynku wtórnym w ubiegłym roku został odnotowany także w lutowym raporcie agencji Metrohouse. Z danych agencji wynika, że w ciągu trzech miesięcy (od listopada 2011 r. do stycznia br.) ceny transakcyjne w Gdyni spadły o 0,9 proc., w Łodzi o 0,6 proc., we Wrocławiu o 0,3 proc., a w Warszawie i Poznaniu o 0,2 proc. W tym samym czasie w Gdańsku odnotowano wzrost o 2,1 proc.

Zdaniem analityka Metrohouse Marcina Jańczuka oznacza to, że w Gdańsku kupujący postawili na droższe mieszkania. "W pozostałych monitorowanych miastach cena m kw. spadała od 7 do 48 zł, ale obniżki nigdzie nie przekroczyły 1 proc." - podkreśla Jańczuk.

Dodał on, że jeżeli okaże się, że analizowane w koszyku transakcji mieszkania będą mieć coraz mniejszą powierzchnię, może dojść do sytuacji, że średnie ceny transakcyjne nie będą wykazywać kolejnych obniżek. Będzie to następstwo prawidłowości występującej na rynku wtórnym: mieszkania o niewielkich powierzchniach (głównie chodzi tu o kawalerki) charakteryzują się zwykle wyższą ceną jednostkową m kw. (PAP)
ska/ je/ gma/