Wyniki prowadzonych od połowy marca konsultacji społecznych ws. budowy nowych obiektów w rejonie tzw. Górki Środulskiej władze miasta ogłosiły w poniedziałek. W konsultacjach wzięło udział 5,6 tys. mieszkańców Sosnowca. 4,4 tys. odpowiedzi było pozytywnych; oddano blisko 300 głosów nieważnych. Rozsyłane przez samorząd ankiety miały trafić do wszystkich ok. 90 tys. gospodarstw domowych w mieście.

Jak przekazał Michał Mercik z sosnowieckiego magistratu, wynik konsultacji to dla miasta sygnał, aby przystąpić do zamówienia projektu. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie (z uwagi m.in. na zamówienia publiczne) samorząd chciałby rozpocząć negocjacje w tej sprawie ze zwycięzcą konkursu na opracowanie koncepcji Parku. To firma JSK Architekci, która zaprojektowała m.in. stołeczny Stadion Narodowy.

Opracowanie dokumentacji projektowej powinno potrwać około roku. W konsultacjach społecznych mieszkańcy okolicznych dzielnic Środula i Zagórze prosili, aby jeszcze na tym etapie mogli uczestniczyć w jakiejś formie konsultacji, zgłaszając ewentualne uwagi lub móc rozwiewać własne wątpliwości.

Jedną z takich kwestii była dotąd liczba miejsc parkingowych. Mieszkańcy obawiali się, że podczas organizowanych w Parku imprez ich uczestnicy mogą parkować na pobliskich osiedlach; koncepcja JSK zakłada jednak przygotowanie m.in. 900 darmowych miejsc.

Miasto zakłada budowę w pobliżu Górki Środulskiej, na nieużytkach w rejonie ul. Zaruskiego, stadionu piłkarskiego na 12 tys. widzów, hali sportowej na 3 tys. miejsc, lodowiska na 2,5 tys. miejsc oraz infrastruktury rekreacyjnej, restauracji, sali fitness i muzeum sportu. Całość nie wpłynęłaby na wygląd i dotychczasowe funkcje przylegających parku i terenów rekreacyjnych.

Według Mercika szukając źródeł finansowania inwestycji samorząd sprawdzi m.in. możliwość pozyskania partnera prywatnego (ew. ustalenia co do powierzchni komercyjnych czy warunków zaangażowania partnera, gdy powstanie projekt). Rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy wskazał też na możliwość sfinansowania inwestycji przez samorząd.

Dowiedz się więcej z książki
Proces inwestycji budowlanych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

Miasto założyło już, że postawi projektantowi limit finansowy kosztów realizacji 150 mln zł (być może do 80 proc. kosztów budowy lodowiska mogłoby pokryć ministerstwo sportu; w Sosnowcu działa bowiem hokejowa szkoła mistrzostwa sportowego). Na razie w tegorocznym budżecie miejscy radni zarezerwowali na zaprojektowanie kompleksu 3 mln zł.

Sosnowiecki samorząd uzasadnia potrzebę inwestycji m.in. wiekiem istniejącej w mieście infrastruktury sportowej. Stadion Ludowy, Hala Żeromskiego i Stadion Zimowy pochodzą z lat 50. i 70. ub. wieku, a wysokie koszty ich utrzymania i konieczność ciągłej modernizacji powodują, że bardziej opłacalna staje się budowa nowych obiektów. Ich powstanie założono w strategii rozwoju miasta już w 2007 r.

W ostatnim czasie zmieniła się pierwotna koncepcja budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego etapami. Miasto zmierza obecnie do budowy wszystkich obiektów naraz. Jeżeli dysponowałoby projektem w 2017 r., dwa kolejne lata (plus procedura przetargowa) mogłaby zająć ich realizacja.(PAP)