Smoliński w trakcie konferencji prezentującej raport Velux "Barometr zdrowych domów 2017" przyznał, że pieniądze zaoszczędzone na IKM-ach będzie można przeznaczyć tylko na określone cele budowlane lub remontowe, w tym na termomodernizację.

Wiceminister dodał, że są prowadzone rozmowy z Bankiem Światowym dot. wsparcia termomodernizacyjnego budynków mieszkalnych. "W tej chwili prowadzimy rozmowy z Bankiem Światowym, który chce przeprowadzić taki pilotażowy program w dwóch województwach na południu kraju, w woj. śląskim i małopolskim" - mówił.

Prezes Velux Jacek Siwiński przedstawił na środowej konferencji dane, z których wynika, że 26 proc. mieszkań w Polsce jest niedogrzanych, a blisko 9 mln Polaków nie jest w stanie ponosić kosztów ogrzewania swojego domu.

Wynika to m.in. z faktu, że wydatki na cele energetyczne w Polsce stale rosną. W latach 2000-2013 wzrosły one ponad dwukrotnie. Jednocześnie systematycznie rośnie ich udział w całości wydatków gospodarstw domowych z 9,7 proc. w 2000 roku do 12,2 proc. w 2013 roku.

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011 r. w Polsce zlokalizowanych było ponad 5,5 mln budynków mieszkalnych. Aż 90 proc. z nich stanowiły budynki jednorodzinne, w większości (65 proc.) usytuowane na terenach wiejskich. Większość tych budynków jest w złym stanie technicznym i wymaga modernizacji.

Udział gospodarstw domowych w zużyciu energii w Polsce jest jednym z najwyższych w UE i wynosi 20 proc., z czego ponad 70 proc. energii konsumowane jest na ogrzewanie.

Większość prywatnych właścicieli domów chętnie przeprowadziłaby modernizację służącą oszczędniejszemu zużyciu energii.

"Barometr zdrowych domów" to doroczne ogólnoeuropejskie badanie służące opisaniu zależności między warunkami mieszkaniowymi a zdrowiem ludzi. Jest to trzeci raport z tej serii opublikowany przez Grupę Velux. Pierwszy powstał w 2015 roku.(PAP)

autor: Katarzyna Fiuk oraz Mariusz Polit

edytor: Dorota Skrobisz