W Białymstoku nie ma obecnie takiego obiektu. Hala ma być wybudowana na działce wyłączonej z miejskiego lotniska Krywlany. Ma pomieścić do 6 tys. widzów. Znajdzie się w niej m.in. arena sportowo-widowiskowa, sala treningowa oraz pomieszczenia dla zawodników i artystów. Obiekt ma być przystosowany do prowadzenia rozgrywek różnych dyscyplin halowych, m.in. siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki czy futsalu. Mają się tam też odbywać konferencje oraz wydarzenia kulturalne: wystawy, projekcje filmów i koncerty.


Konkurs architektoniczny na koncepcję obiektu o takim przeznaczeniu i wielkości, miasto ogłosiło w lipcu tego roku. Zakładał projekt hali sportowo-widowiskowej a także zagospodarowania terenów przyległych do tej inwestycji, jak np. budowa parkingów.


Do konkursu zgłoszono 24 projekty z Polski i zagranicy. Według jury, najlepszym projektem okazała się propozycja "Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne" z Radomia. Hala w tej koncepcji ma formę kopuły wyrastającej z zieleni. Jak napisano w uzasadnieniu, forma hali "doskonale się wpisuje w otwarty krajobraz", a jej dynamika kojarzy się ze sportem. Zdaniem jury, zwycięski projekt ma też "jednorodną i dobrze przemyślaną konstrukcję".

Zdobywca pierwszej nagrody otrzymał 30 tys. zł, przyznano także nagrodę drugą - w wysokości 20 tys. zł oraz dwa wyróżnienia po 7,5 tys. zł każde. Jak powiedział przewodniczący jury, architekt Wojciech Zabłocki, temat konkursu był bardzo atrakcyjny, ale wymagał też dużej wiedzy od projektujących. Jego zdaniem, zgłoszone projekty prezentowały wysoki poziom.


Hala ma kosztować ok. 100 mln zł - poinformował PAP zastępca prezydenta Białegostoku, Andrzej Meyer. Powiedział też, że pieniądze na jej budowę mają być zapisane w budżecie miasta na 2014 roku, samorząd chce też pozyskać unijne dofinansowanie z przyszłej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Zdaniem Meyera, budowa hali mogłaby ruszyć wtedy w 2014 roku.