Zainteresowani jego uzyskaniem powinni zgłosić się, pobierając wniosek ze strony internetowej (www.bezpieczenstwosanitarne.pl). Nie ponoszą oni opłat. Kapituła będzie sprawdzać w sanepidzie, jak w czasie kontroli oceniony został dany obiekt. 
„Chcemy wskazać klientom obiekty noclegowe, zakłady żywienia i baseny o najwyższym standardzie sanitarnym. Tytuł trafi do tych podmiotów, które w stu procentach spełniają kryteria sanepidu. Jeżeli podczas kolejnej kontroli okaże się, że obiekt nie utrzymuje standardów, straci tytuł i będzie musiał poczekać na jego ponowne przyznanie” – mówił przewodniczący Kapituły przyznającej tytuł, kanclerz Loży Małopolskiej Business Center Club Marek Piwowarczyk. Dodał, że w dobie dużej konkurencji zainteresowanie przedsiębiorców uzyskaniem takiego tytułu jest duże. 
Małopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Michał Seweryn mówił, że wszystkie obiekty w Małopolsce są kontrolowane według tych samych standardów, a przedsiębiorcy mogą na stronie internetowej sprawdzić, czego się od nich wymaga. „To pozwala na to, że przedsiębiorca nawet bez wizyty Inspekcji może dokonać samokontroli” – mówił Seweryn. 
Dodał, że zaangażowanie w projekt przyznawania tytułu nie oznacza, że sanepid traci swoje uprawnienia do sankcji. „Tam, gdzie są lekceważone standardy bezpieczeństwa egzekwujemy przepisy, wymierzamy kary, zamykamy obiekty. Tu nic się nie zmieni. Ale zakładamy, że przedsiębiorcom zależy na utrzymywaniu jak najwyższej jakości i ten projekt ma służyć wyłonieniu tych najlepszych” – powiedział Seweryn. 
Dodał, że w Europie Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii od dawna działa podobny system certyfikacji i klienci doskonale wiedzą, do jakiego lokalu wchodzą. „To nie liczba kontroli, ich częstotliwość, liczba sankcji powoduje, że jest lepiej, ale większa świadomość przedsiębiorców i klientów” - podkreślił. 
Patronat nad projektem objął wojewoda małopolski Jerzy Miller. „Ten projekt to przykład, jak można inaczej kształtować relacje między administracją a przedsiębiorcą. Wydaje nam się, że warto podpowiadać klientom i pokazywać tych, którzy zasługują na pochwałę. Gdy regularnie przychodzę do tej samej kawiarni, swoje wiem, ale gdy przyjeżdżam do obcego miasta, to wchodzę bez rozpoznania i tego typu znak ma pomoc tym, którzy są u nas po raz pierwszy” – mówił Miller. 
Ani sanepid ani wojewoda nie może przyznawać tytułu „Lider bezpieczeństwa sanitarnego”. Inicjatywę tą podjęli przedsiębiorcy. W projekt zaangażowało się sześć organizacji: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Loża Małopolska Business Centre Club, Małopolska Izba Hotelarska „Gremium”, Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan oraz Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.