Jak podało w komunikacie lotnisko, w piątek do Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin wpłynęło oświadczenie generalnego wykonawcy prac na drodze startowej lotniska, firmy Erbud. Napisano w nim, że w piątek do godzin nocnych będą prowadzone prace naprawcze przy obydwu progach, czyli progu 08 i 26 drogi startowej. "Warunkiem wykonania ostatniej fazy napraw jest odpowiedni poziom wilgotności naprawianego podłoża, co jest związane z rodzajem wykorzystywanego materiału i specyfikacją producenta materiału" - napisano w komunikacie.
Lotnisko poinformowało, że w sobotę zostanie przeprowadzona finalna kontrola wykonania napraw. Weźmie w niej udział inspektor nadzoru z ramienia generalnego wykonawcy oraz zewnętrzny ekspert. Komisja oceni jakość wykonania napraw, zgodnie z decyzją nadzoru budowlanego.

"W przypadku pozytywnej kontroli nawierzchni inwestor otrzyma 6 stycznia oświadczenie inspektora nadzoru z ramienia generalnego wykonawcy informujące o zakończeniu prac z jednoczesnym wnioskiem o wystąpienie do WINB-u (Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego) o przywrócenie zgody na użytkowanie progów betonowych pasa startowego" - podano w komunikacie.

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał 22 grudnia decyzję o zamknięciu dwóch progów - 08 i 26 - czyli betonowych odcinków, po 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego (w sumie 1000 m). Droga startowa skróciła się do 1500 m, z tego powodu port może obsługiwać jedynie samoloty, którym do lądowania wystarczy ta długość. Samoloty komunikacyjne kodu C, takie jak Airbus A320 lub Boeing 737, nie mogą wykonywać operacji lotniczych na skróconej drodze startowej. Samoloty pasażerskie przekierowano na warszawskie lotnisko Chopina.

Lotnisko poinformowało, że wykonawca modernizacji drogi startowej – firma Erbud – zobowiązana jest do naprawy wszystkich uszkodzeń, występujących na drodze startowej, w ramach gwarancji. Spółka zostanie też zobowiązana do pokrycia strat wynikłych z konieczności zawieszenia działania portu lotniczego.

Irlandzki Ryanair poinformował, że dopóki lotnisko Warszawa-Modlin ponownie nie otworzy pasa, zamierza obsługiwać wszystkie loty do i z Lotniska Chopina w Warszawie. Na razie wstrzymał operacje z Modlina do 15 stycznia. Do 8 stycznia węgierska linia Wizz Air zaplanowała wykonywanie wszystkich swoich połączeń z Lotniska Chopina.