Chcemy powołać Fundusz Gwarancyjny dla Rozwoju Innowacyjności Małych i Średnich Przedsiębiorstw; pieniądze dla firm zostaną uruchomione na początku 2016 r. - mówi wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Szacuje, że ze wsparcia skorzysta ponad 650 MŚP. 
"Prace zakończą się jeszcze w tym miesiącu, a środki dla przedsiębiorców zostaną uruchomione już na początku 2016 r." - zapowiedział Kwieciński w rozmowie z PAP. 
Jak podkreślił, duże znaczenie dla resortu rozwoju ma promowanie różnego rodzaju instrumentów finansowych dla małych i średnich firm, w tym dłużnych, kapitałowych i gwarancyjnych. "Mają one wiele zalet, przede wszystkim można je wielokrotnie wykorzystywać. Pozwalają też w dużym stopniu angażować do finansowania projektów kapitał prywatny" - zaznaczył wiceminister rozwoju. 
Kwieciński wyjaśnił, że oferowana przez fundusz gwarancja będzie formą zabezpieczenia kredytu, na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił go w terminie określonym w umowie kredytowej. "Daje bankowi udzielającemu kredytu pewność jego spłaty. Dotychczas w programie operacyjnym +Innowacyjna Gospodarka+ na lata 2007-2013 nie było takiego instrumentu. Dzięki niemu zwiększy się dostępność do kredytu firm z krótką historią kredytową lub nieposiadających wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu" - podkreślił. Dodał, że gwarancja będzie udzielana bez prowizji, co - jak ocenił - jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla przedsiębiorców. 
Zapowiedział, że na realizację tej inicjatywy zaplanowano ok. 200 mln zł. "Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z oferty funduszu, będą zgłaszać się do jednego z kilkunastu banków współpracujących z BGK. Zakładamy, że z tego instrumentu wsparcia skorzysta ponad 650 przedsiębiorstw, a wartość kredytów objętych gwarancjami BGK wyniesie ponad 300 mln zł" - powiedział wiceminister rozwoju. 
Wyjaśnił, że środki z Funduszu Gwarancyjnego mają charakter zwrotny i będą mogły być wielokrotnie wykorzystywane. "Dzięki temu liczba wspartych przedsiębiorstw oraz wartość objętych gwarancjami kredytów z pewnością wzrośnie" - ocenił. 
Fundusz Gwarancyjny dla Rozwoju Innowacyjności Małych i Średnich Przedsiębiorstw to forma pilotażu przed ustanowieniem w programie operacyjnym "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 nowego Funduszu Gwarancyjnego, który pomoże w finansowaniu innowacyjnych projektów i będzie rozszerzeniem oferty programu "de minimis", realizowanego dotychczas przez BGK. 
Dorota Zawiślińska (PAP)