Jak poinformował Antonio Mexia, prezes grupy EDP, realizacja inwestycji przewidzianej w podpisanym w piątek porozumieniu kosztować będzie 6 mln euro.

"Będziemy zarabiać na przedsięwzięciu w ramach sprzedaży do sieci ogólnokrajowej energii pozyskiwanej z paneli placówek handlowych. Część naszych zysków przekazywanych będzie do firmy Sonae, jako forma rekompensaty za korzystanie z powierzchni dachów jej hipermarketów", ujawnił przedstawiciel grupy EDP.

Systemy fotowoltaiczne montowane będą na dachach hipermarketów Continente oraz Modelo na terenie całej Portugalii.

Zatwierdzony projekt kooperacji między EDP a Sonae jest jedną z 15. największych inwestycji w energię odnawialną na terenie Europy w bieżącym roku. Szacuje się, że całość paneli zamontowanych na obiektach handlowych Continente i Modelo będzie w stanie wytwarzać w ciągu roku 3,8 GWh, co wystarczy, aby zaopatrywać w prąd 40 tys. gospodarstw domowych.

Jak oceniają władze grupy Sonae, dzięki montażowi ogniw fotowoltaicznych, jej hipermarkety ograniczą swoje dotychczasowe wydatki na energię elektryczną o 10 proc.

Koncern Sonae jest drugim po grupie Jeronimo Martins operatorem sieci handlowych w Portugalii. Według wstępnych rezultatów za 2012 r. odnotował on w handlu obroty na poziomie 4,5 mld euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mki/