W poprzednich dniach strażacy wydobywali beczki z chemikaliami z terenu żwirowni w miejscowości Przyjma, także w powiecie konińskim.

Oficer prasowy PSP w Koninie mł. kpt. Sebastian Andrzejewski powiedział, że prowadzone od środy w Depauli działania strażaków z kilku jednostek prawdopodobnie zostały zakończone.

"W miejscach wskazywanych nam przez policję i inspektorat ochrony środowiska wydobyliśmy łącznie 412 beczek, z tego 302 duże, 200-litrowe. Reszta to mniejsze pojemniki o różnych pojemnościach. Najprawdopodobniej nie będzie już kolejnych działań w tym miejscu, policja zabezpiecza teren" - powiedział Andrzejewski.

Działania prowadziły jednostki ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Konina i z Ostrowa Wielkopolskiego, strażacy z JRG2 w Koninie i okoliczne jednostki OSP.

W ubiegłym tygodniu na terenie żwirowni w miejscowości Przyjma znaleziono ponad 250 beczek z niebezpiecznymi substancjami. Jej właściciel zadeklarował, że sam zajmie się wywiezieniem i utylizacją wydobytych materiałów.

Prawo ochrony środowiska. Komentarz
Krzysztof Gruszecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Obie żwirownie należą do spokrewnionych ze sobą osób. W czwartek wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zwrócił się do marszałka województwa, starosty konińskiego, burmistrza Goliny i dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu ws. wyjaśnień odnośnie do nielegalnych składowisk odpadów.

Rzecznik wojewody Tomasz Stube podał, że sprawa jest przedmiotem postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Koninie.

"Wojewoda poinformował już ministrów administracji i spraw wewnętrznych oraz środowiska o stanie sprawy" – dodał Stube.

Urząd marszałkowski poinformował, że wielkopolski samorząd prowadzi postępowania w sprawie odzysku odpadów w wyrobiskach poeksploatacyjnych. Dodatkowo, po otrzymaniu wyników kontroli z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ustalającej jak długo beczki tam zalegały - zostaną podjęte działania ustalające opłatę za składowanie odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym. (PAP)