"Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej- sto pomysłów dla Biebrzy" odbywają się w Biebrzańskim Parku Narodowym od kilkunastu lat. Pierwotnie jednym z głównych celów imprezy było wypromowanie turystyczne lokalnych produktów charakterystycznych dla Biebrzy i wspieranie ich.

Mimo chłodnej pogody na targi przyjechało we wtorek wiele osób. Na terenie wokół siedziby parku swoje stoiska rozstawili twórcy ludowi z kilku regionów, a także producenci lokalnych wędlin, serów i miodu. Byli wytwórcy z okolic Biebrzy, ale też z Kurpiów, Puszczy Białowieskiej, Suwalszczyzny - poinformował PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Były też występy zespołów folklorystycznych.

Gościem targów jest znany filmowiec przyrody Jan Walencik, który pokazał jeden ze swoich filmów przyrodniczych oraz spotkał się z publicznością.

Był też edukacyjny namiot, gdzie pracownicy parku organizowali zajęcia i zabawy dla całych rodzin, głównie dla dzieci. Rok 2011 jest w Biebrzańskim Parku Narodowym rokiem orlika grubodziobego. Park wspólnie ze stowarzyszeniem Ptaki Polskie i Komitetem Ochrony Orłów realizuje projekt pod nazwą "Orlik - ptak jakich mało". Projekt jest współfinansowany przez UE.

Edukacja przyrodnicza jest jednym z elementów tego projektu. Orlikowi były więc poświęcone zajęcia rysunkowe i zgadywanki. Dzieci mogły przypiąć sobie wykonane z tworzywa sztucznego skrzydła orlika. Otrzymały też najnowszy numer pisma "Nasza Biebrza", wydawanego przez Biebrzański Park Narodowy, w całości poświęcony orlikowi. W przystępnej formie dzieci mogą poznać wiele ciekawostek związanych z tym rzadkim ptakiem.

W całej Kotlinie Biebrzańskiej żyje 15-17 par orlików grubodziobych. To cała polska populacja tych ptaków.

Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce. Obejmuje obszar około 59 tys. hektarów. Chroni m.in. cenne w Europie obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych, m.in. bataliona i wodniczki.(PAP)

kow/ hes/