Jak powiedział PAP w poniedziałek rzecznik prasowy spółki Wrocławskie Inwestycje Marek Szempliński, otwarcie ofert w przetargu zaplanowane zostało na kwiecień, „a realnym terminem na jego rozstrzygnięcie jest czerwiec”.

Budowa Narodowego Forum Muzyki miała się zakończyć wiosną 2013 r., ale w październiku 2012 r. poprzedni wykonawca - Mostostal Warszawa - wypowiedział umowę na jego budowę. Firma opuściła plac budowy, zostawiając inwestycję w stanie otwartym surowym. Do wykonania pozostały m.in. elewacja, większość instalacji wewnątrz budynku, dokończenie budowy podziemnego parkingu oraz wszystkie prace wykończeniowe.

„Obecnie na budowie prowadzone są prace zabezpieczające, w ramach których trwa m.in. montaż stolarki okiennej i części instalacji” – tłumaczył Szempliński.

Wartość inwestycji to prawie 300 mln zł, a niemal połowa tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych. Już wiadomo, że koszt budowy będzie większy, jednak do czasu wyłonienia nowego wykonawcy inwestor nie chce szacować, ile ostatecznie będzie kosztować ta inwestycja.
Narodowe Forum Muzyki powstaje na Placu Wolności, w samym centrum Wrocławia, tuż obok Opery Wrocławskiej i jednej z głównych ulic Wrocławia - ul. Świdnickiej. W budynku zaplanowano: salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach będzie miał sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne, a jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 48 tys. mkw.
Ma być to jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. W budynku swoje siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

W obiekcie znajdzie się również przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia. Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie parking podziemny na ok. 700 miejsc.