Koszt inwestycji ma wynieść 1,95 mln zł - poinformował PAP rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Łodzi Marcin Nowicki.
W przebudowie mostu w Szczercowskiej Wsi wykorzystana zostanie nowatorska technologia opracowana w ramach projektu Tulcoempa przez naukowców z Politechniki Łódzkiej oraz ich szwajcarskich partnerów z instytutu badawczego Empa (Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology).

Według informacji ZDW w Łodzi, technologia ta zostanie wykorzystana do wzmocnienia dźwigarów głównych. Dzięki specjalnym taśmom kompozytowym z włókien polimerowych, które zostaną przytwierdzone do dźwigarów, zwiększy się nośność konstrukcji z obecnych 20 ton do co najmniej 40 ton.

Dodatkowo, belki mostu zostaną owinięte taśmą z włókien węglowych, dla zwiększenia ich odporności na ścinanie. Jezdnia na moście zostanie rozbudowana; jej szerokość zwiększy się z 6 do 7 metrów.

Inwestycja, która realizowana będzie w systemie "projektuj i wybuduj" przewiduje także m.in. wykonanie nowej płyty pomostowej, nawierzchni jezdni, montaż elementów wyposażenia i przebudowę dojazdów do mostu. Wykonawcą będzie częstochowski Drobet, a prace mają się zakończyć w maju 2014 roku.

Szwajcarsko-polski projekt zaplanowany na lata 2011-15 dotyczy zwiększenia nośności obiektów mostowych oraz długoterminowego ich monitorowania przy użyciu zaawansowanych systemów sieci bezprzewodowych.

Most w Szczercowskiej Wsi - obok wzmocnienia - ma być także monitorowany poprzez system pomiarowy rejestrujący odkształcenia statyczne i dynamiczne konstrukcji oraz warunki otoczenia tj. temperatura i wilgotność. Ma to służyć wydłużeniu okresu jego użytkowania i przyczynić się do zapewnienia odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa.