Wykorzystywany wcześniej budynek dworca kolejowego Poznań Główny został zamknięty w 2013 roku i zastąpiony nowym, łączącym dworzec z galerią handlową.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej zaprezentowano dwie wizualne koncepcje przebudowy budynku, które mają być poddane społecznym konsultacjom. Według planów w odnowionym gmachu na 3 tys. m kw. ma się znaleźć funkcjonalna przestrzeń dla pasażerów, hotel i biurowce. Do użytku podróżnych obiekt ma zostać oddany pod koniec 2018 roku.

„Przebudowany budynek ma być zintegrowanym centrum komunikacyjnym, które będzie się składało z trzech poziomów; kładki nad torami od strony zachodniej, na poziomie ok 7 m, placu dworcowego na poziomie parteru i tunelu na poziomie minus jeden. Głównym punktem ma być duże, przestronne atrium” – powiedział współtwórca koncepcji Michał Lah z pracowni PiG Architekci.

Jak podkreślił, w Poznaniu znajduje się wiele dworców, które dotychczas nie były ze sobą logicznie i funkcjonalnie powiązane. „Powoduje to pewien paraliż komunikacyjny i przede wszystkim utrudnienia dla pasażerów. Budowa tej inwestycji w samym centrum tego układu ma zintegrować komunikacyjnie całość” – zaznaczył.

„Przede wszystkim ma skrócić pasażerom drogi dojścia do komunikacji i wprowadzić intuicyjność poruszania się podróżnych. To był dla nas priorytet i właśnie od koncepcji przestrzeni pasażerskiej zaczęliśmy pierwsze szkice. Drugim etapem było powstanie części komercyjnej, która w żaden sposób nie zakłóci ruchu pasażerskiego” – dodał Lah.

Jak podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, dworzec ma służyć mieszkańcom i to oni powinni zdecydować jak chcą zmieniać i ulepszać miasto.

„Konsultacje będą przeprowadzane m.in. za pośrednictwem strony internetowej. Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania najbardziej odpowiedniej formuły, abyśmy mogli uzyskać odpowiednią próbę i wiarygodne dane. Chcemy aby mieszkańcy mogli też te koncepcje i wizualizacje zobaczyć m.in. w najważniejszych miejscach Poznaniach i wyrazić o nich swoją opinię” – powiedział.

Prezydent dodał, że skomunikowanie Poznania z resztą aglomeracji jest dla niego największym wyzwaniem na kolejne lata, a centrum tego projektu ma być właśnie odnowiony Dworzec Główny.

„Musi to być wizytówka miasta, i jednocześnie ten element, który będzie wzorcowy w zakresie logistyki dla całej kolei metropolitalnej. Podczas wielomiesięcznych negocjacji zwracaliśmy więc uwagę, by było to coś nie tylko bardzo funkcjonalnego, ale i prezentowało wysoki poziom estetyczny” – wskazał Jaśkowiak.

Konsultacje społeczne mają potrwać do końca października. Na początku listopada zostanie wyłoniona ostateczna koncepcja projektu elewacji i rozpocznie się proces szczegółowego projektowania i uzyskiwania wymaganych pozwoleń.

Jak zaznaczył członek zarządu PKP S.A Jarosław Bator pierwsze prace mają się rozpocząć w ciągu 1,5 roku. „Chcielibyśmy, aby pod koniec 2018 roku udostępnić już pierwszą fazę w pełni, czyli część dla podróżnych i hotel. Liczymy, że wtedy budynek będzie już wybudowany i funkcjonujący. Projekt zakłada też aby międzytorze żyło. Chcemy aby całościowe zagospodarowanie terenu pozwalało mieszkańcom i pasażerom korzystanie z niego w pełni” – powiedział Bator.

Budynek dawnego Dworca Głównego został zamknięty w 2013 r. i miał być zastąpiony nowopowstałym gmachem łączącym dworzec z galerią handlową. Projekt nowego dworca, budowanego z myślą o odbywającym się w Poznaniu Euro 2012, był wielokrotnie krytykowany przez mieszkańców i społeczników, którzy zarzucali mu przede wszystkim brak funkcjonalności. (PAP)

ajw/ pz/