W tym tygodniu prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz rozmawiał o planowanej inwestycji z członkiem Zarządu Województwa Lubuskiego Alicją Makarską. Spotkanie odbyło się na terenie byłej fabryki.

Miasto Nowa Sól liczy na 85 proc. dofinansowania projektu. To właśnie m.in. kwestia dotacji była tematem tego spotkania.

Władze Nowej Soli mają szczegółowy pomysł na rewitalizację zakładu. Z terenu fabryki miałyby zniknąć dwa budynki, które obecnie są własnością Skarbu Państwa. Do tego potrzebna jest jednak zgoda Ministerstwa Finansów. Dokumentacja złożona przez samorząd przeszła już wstępną weryfikację i czeka na decyzję ministra.

Miasto chce, aby dawna fabryka zamieniła się w centrum aktywności gospodarczej, którego zarządzaniem zajmowałby się Park Interior (park technologiczny w Nowej Soli).

Zagospodarowanie terenu na te potrzeby wymaga m.in. wybudowania nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, budowy oświetlenia, parkingów i dróg dojazdowych.

Samorząd zamierza zrealizować inwestycję w systemie zaprojektuj i wybuduj w latach 2018-2019. Zakłada, że jego wkład do zadania wyniesie ok. 2 mln zł. (PAP)