"Trzy stropy zostały przebite kolumną, która stanowiła część konstrukcji nośnej północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich" – powiedział w rozmowie z mediami st. kpt Piotr Tuzimek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Do katastrofy budowlanej doszło po godz. 12. "Nie mamy żadnej informacji o ofiarach, jednak dla pewności przeszukujemy teren również za pomocą psów ratowniczych" – dodał.

Z budynku ewakuowano wszystkich pracowników Zamku Książąt Pomorskich, a także mieszczącego się tu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Opery na Zamku.

Rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Kamil Robak poinformował, że na miejscu nie było pracowników ani zwiedzających, gdyż ta część Zamku była czasowo wyłączona z użytkowania. Zapewnił, że eksponaty znajdujące się w budynku są zabezpieczone.

Na miejscu pracują urzędnicy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Szczecinie oraz wojewódzki konserwator zabytków. Rzecznik zamku informował, że został powołany sztab kryzysowy. (PAP)