Informacje dotyczące przygotowania polskiego pawilonu na przyszłoroczną wystawę przedstawił w środę w Podzamczu k. Ogrodzieńca (Śląskie) komisarz generalny sekcji polskiej Astana Expo 2017 Andrzej Stefański. Komisarz uczestniczył w obradach Konwentu Marszałków, namawiając szefów regionów do udziału w wystawie.

Tematem przewodnim przyszłorocznej wystawy (tzw. małego Expo), która potrwa od 10 czerwca do 10 września, będzie „Energia przyszłości”. Polski dzień narodowy na Expo, z wizytą - jak mówił komisarz – „na najwyższym szczeblu” zaplanowano na 7 września 2017 r., dzień przed dniem rosyjskim.

Prezentacja w dwukondygnacyjnym polskim pawilonie ma skupiać się m.in. na nowoczesnych technologiach węglowych, zagadnieniach rewitalizacji, a także aspektach ekologicznych. Stąd np. nawiązanie do kopalni węgla oraz lasu.

„Pokażemy np., że Polska walczy z emisją CO2 poprzez zalesianie kraju; jesteśmy światowym liderem w tym zakresie (…). Pokażemy, iż węgiel jest naszym głównym źródłem energii, ale nie musi to oznaczać szkód, bo mamy czyste technologie węglowe. Natomiast rewitalizacja terenów poprzemysłowych wpisuje się w temat Expo w Łodzi w 2022 roku, o które zabiegamy” – mówił Stefański.

Instalacja, która zostanie zaaranżowana w pawilonie, ma m.in. przypominać, że miliony lat temu węgiel powstał z drzew, podobnie jak kojarzony z Polską bursztyn – stąd m.in. połączenie lasu i kopalni, z naciskiem na prezentację polskich doświadczeń w zakresie czystych technologii energetycznych. Będzie też nawiązanie do mitycznego kazachskiego drzewa życia, do którego wnętrza będzie można wejść jak do groty.

Ciekawostką polskiego pawilonu, którego powierzchnia na parterze to blisko 400 m kw., będzie strefa dla dzieci, zaaranżowana dzięki sugestiom pracowników warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Na parterze pawilonu znajdzie się też strefa, gdzie prezentowane będą polskie regiony; dostarczone przez samorządy wojewódzkie multimedia będzie można zobaczyć przez wybranie określonego regionu na interaktywnej mapie. Komisarz namawiał w środę marszałków województw, by przygotowali swoje propozycje do pawilonu, m.in. kulturalne i turystyczne.

Nacisk promocyjny położony będzie również na ukazanie zalet Łodzi jako miasta starającego się o organizację Expo w 2022 roku. Temu poświęcona będzie m.in. cała górna kondygnacja, gdzie znajdą się np. sala konferencyjna i restauracje – także nastawione na promocję Łodzi, która będzie gospodarzem drugiej kondygnacji.

W przyszłorocznej wystawie światowej swój udział zapowiedziało już ponad sto państw i organizacji międzynarodowych. Kompleks wystawienniczy w Astanie ma powierzchnię 174 hektary, z czego 25 ha to powierzchnia samej wystawy; na pozostałej części znajdzie się m.in. tzw. wiosna Expo. Szacuje się, że wystawę odwiedzi łącznie ponad 5 mln zwiedzających, średnio ponad 55 tys. dziennie, a w dniach szczytu nawet ponad 100 tys.

Podczas wystawy promowane będą m.in. sposoby redukcji emisji dwutlenku węgla, zasady życia zgodnego z zasadami efektywności energetycznej oraz metody upowszechnienia dostępu do energii odnawialnej. Zaplanowano tygodnie tematyczne oraz seminarium pt. Forum Energii Przyszłości. Będzie też platforma dobrych praktyk energetycznych, gdzie zostaną zaprezentowane najnowsze technologie energetyczne – osiągnięcia i wynalazki w tym zakresie z różnych krajów; nabór tych z Polski kończy się w lipcu.

Łódź, której kandydatura będzie promowana w Astanie, jest obecnie jedynym oficjalnie zgłoszonym kandydatem do organizacji tzw. małego Expo w 2022 r. Kandydaturę miasta oficjalnie zgłosili przed tygodniem w Międzynarodowym Biurze Wystaw w Paryżu wicepremier Piotr Gliński i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Tematem wiodącym łódzkiego Expo ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich, a jego hasłem przewodnim "City Re:Invented". Realizatorem Expo jest zawsze rząd danego kraju.

Międzynarodowe Biuro Wystaw (franc. Bureau International des Expositions - BIE) jest organizacją skupiającą przedstawicieli 169 krajów, przyznającą prawo do organizacji wystaw światowych. Najbliższymi wydarzeniami, którym patronuje, są Expo 2020 w Dubaju i właśnie tzw. małe Expo w 2017 r. w Astanie.

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Potencjalni konkurenci Łodzi mają czas na zgłoszenie się w BIE do 15 grudnia br. Jeśli Polska uzyska prawo do organizacji Expo 2022, w Nowym Centrum Łodzi - przede wszystkim na terenach pokolejowych w okolicach dworca Łódź Fabryczna - powstanie niezbędna dla wystawy infrastruktura obejmująca ok. 25 ha. W ciągu trzech miesięcy miasto może odwiedzić ok. 8 mln gości. Głosowanie BIE w sprawie przyznania Polsce prawa do organizacji Expo 2022 w Łodzi zaplanowano na listopad 2017 r.(PAP)