„Dzięki aplikacji +Drzewa z klimatem+ poznacie blisko 250 najcenniejszych przyrodniczo i kulturowo drzew w Polsce. Są to najciekawsze pomniki przyrody oraz laureaci konkursu Drzewo Roku, który Klub Gaja organizuje od 2011 r. Zobaczycie ich zdjęcia, przeczytacie historię i legendy z nimi związane” – powiedział Jacek Bożek.

Lider Klubu Gaja dodał, że korzystający z aplikacji w oparciu o lokalizację GPS łatwo określą położenie ciekawego drzewa oraz innych atrakcji turystycznych, znajdujących się w ich pobliżu, jak ogrody botaniczne, jaskinie, wodospady, formy skalne i przełomy rzeczne.

„Podróżując z aplikacją możecie dotrzeć m.in. do zwycięzcy tegorocznej edycji Europejskiego Drzewa Roku: 650-letniego dębu Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu, który (...) widniał na przedwojennym banknocie stuzłotowym. O tym, że drzewo jest ważne dla mieszkańców świadczy także historia z II wojny światowej: w jego pniu ukrywała się rodzina żydowska” – dodał Bożek.

Bożek dodał, że aplikacja łączy przygodę z edukacją. Jednym z działów jest ilustrowany atlas drzew i krzewów. Ułatwi on rozpoznawanie rodzimych gatunków.

Aplikacja zawiera też dział kulinarny. Znajdują się w nim przepisy, które zakładają wykorzystanie dziko rosnących, jadalnych drzew i krzewów. „Gatunki takie jak lipa, czarny bez czy głóg od stuleci były wykorzystywane do sporządzania bogatych w witaminy i substancje lecznicze soków, nalewek, konfitur i mieszanek ziołowych. Warto dzisiaj przypomnieć sobie ich wartość i znaczenie” – powiedział prezes Klubu Gaja.

Prawo ochrony środowiska. Komentarz
Krzysztof Gruszecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Aplikacja została uzupełniona o informacje dotyczące zadrzewień i zakrzewień śródpolnych na terenach rolniczych i ich znaczeniu w ochronie bioróżnorodności i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

„W aplikacji znajdziemy propozycję kilku tras wycieczek z zadrzewieniami śródpolnymi w roli głównej, przykładowo szlakiem przydrożnych lip, kapliczek dziękczynnych oraz drzew i krzewów rosnących wśród pól, która wiedzie z Makowa Podhalańskiego do Andrychowa” – poinformował Jacek Bożek.

Aplikacja jest bezpłatna i dostępna dla różnych systemów: Android, iOS i Windows Phone. Klub Gaja przygotował ją we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Lasami Państwowymi.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie. (PAP)