Konkurs organizuje Fundacja EkoRozwoju we współpracy z resortem środowiska. Festiwal obejmuje imprezy plenerowe i działania promocyjne. Uczestnicy mogą wziąć udział w grach terenowych i quizach, warsztatach artystycznego malowania ekologicznych toreb, pokazach edukacyjnych dotyczących m.in. wykorzystania energii odnawialnych oraz metod praktycznego ograniczanie emisji CO2.

Zwieńczeniem inauguracji festiwalu w Częstochowie będzie wręczenie w piątkowy wieczór certyfikatu "Gmina z klimatem” prezydentowi miasta. Uroczystość będzie miała miejsce na scenie głównej, przed występem gwiazdy reggae Lee „Scratch” Perry'ego - grającego wcześniej m.in. z Bobem Marleyem.

"Festiwal jest formą podziękowania za działanie proekologiczne, realizowane w poszczególnych miejsowościach. Kapituła wybiera ich siedem, bo tyle jest zasad ekologii, które każdy może stosować w codziennym życiu" - powiedział PAP Mariusz Szykasiuk z Fundacji EkoRozwoju.

Kapituła konkursu doceniła aktywność Częstochowy w ograniczaniu zużycia energii i wykorzystaniu energii odnawialnej. W tym mieście wprowadzono połączony z termomodernizacją, modelowy w skali kraju, program zarządzania energią w 121 gminnych obiektach oświatowych, w których ograniczono już emisję gazów cieplarnianych o ponad 20 proc.

Częstochowę nagrodzono też za wykorzystanie energii odnawialnej, w tym energii słońca oraz biogazu i biomasy oraz działania dla ochrony przyrody i krajobrazu. Wśród nagrodzonych gmin znalazły się również: Bielsko Biała, Legnica, Tarnów, Niepołomnice, Piaseczno i Szczawnica.

Organizację festiwalu wspiera finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.(PAP)

kon/ ls/