Wyniki konkursu na logo Centrum oraz opracowanie systemu identyfikacji wizualnej tej placówki ogłosili w środę w Lublinie członkowie komisji konkursowej, której przewodniczył projektant i wykładowca akademicki Peddy Mergui z Izraela.

Wygrał projekt artystki pochodzącej z Lublina, Agaty Wrześniewskiej, przedstawiający nieregularny wielokąt w kolorze czerwonym, przypominający kształtem bryłę budynku CSK. Projekt logo powstał jako praca dyplomowa na wydziale Form Przemysłowych Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zwyciężczyni (nie była obecna na ogłoszeniu wyników) otrzyma nagrodę 15 tys. zł.

Sekretarz komisji konkursowej Bartosz Wójcik powiedział PAP, że członkowie komisji docenili w zwycięskim projekcie logo oryginalność koncepcji, geometryczny minimalizm, a także jego prostotę, która daje duże możliwości aplikacji i wykorzystywania w różnych przestrzeniach. „Jest to rozdaj ikonicznego znaku” - dodał Wójcik.

Na konkurs - organizowany przez CSK we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej - wpłynęło łącznie 291 prac z Lublina, z regionu, z Polski i świata.

Budowa CSK to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej łączny koszt to ponad 200 mln zł, z czego 114 mln zł ma pochodzić z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Centrum ma rozpocząć działalność w 2016 r.

Obecnie prowadzone są społeczne konsultacje pod hasłem „Złóż życzenia 40-latkowi”, które mają na celu zbadanie potrzeb i preferencji kulturalnych mieszkańców regionu lubelskiego, ale też promocję Centrum. Mieszkańcy regionu proszeni są o wypełnienie ankiety, w której określą, jakiego rodzaju formy aktywności kulturalnej ich interesują i jakie mają pomysły na program CSK w 2016 r. Ankiety są zbierane w ponad 100 instytucjach i placówkach kultury w regionie, można je też wypełniać na stronie internetowej Centrum. Konsultacje potrwają do końca roku.

Nazwa akcji „Złóż życzenia 40-latkowi” nawiązuje do historii powstającego obiektu. W lipcu ub. roku minęło 40 lat od rozpoczęcia w tym miejscu budowy gmachu teatru. Miały w nim być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Zaplanowana z rozmachem inwestycja utknęła już w latach 70-tych. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny (obecnie również remontowane).

Niedokończona, większa część gmachu o wysokości ok. 40 metrów - usytuowana w centrum miasta - przez wiele lat niszczała bezużytecznie, ogrodzona drewnianym płotem. Teatr, choć nie funkcjonował, to zyskał utrwaloną przez te lata w świadomości lublinian nazwę - Teatr w Budowie.

W 2012 r. w miejscu nieukończonego teatru rozpoczęła się budowa Centrum Spotkania Kultur. Ma to być wielofunkcyjny ośrodek, nawiązujący do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

Powierzchnia użytkowa budynku ma wynieść ok. 26,5 tys. mkw. Ma tu być nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na 1,2 tys. miejsc, w której można będzie organizować koncerty, spektakle teatralne i operowe. Zaplanowana jest też sala kameralna na 200 miejsc. Będzie też sala kinowa dla 170 widzów i kino letnie na dachu dla ok. 100 widzów. Powstanie także mediateka. Na elewacji budynku ma być zamontowany wielki ekran multimedialny, na którym wyświetlane będą m.in. relacje ze spektakli czy transmitowane na żywo wydarzenia kulturalne.(PAP)