Biuro architektoniczne Dedeco w maju br. wygrało konkurs na opracowanie koncepcji nowej siedziby Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W piątek prezes PAŻP Janusz Niedziela podpisał umowę z Dedeco na wykonanie projektu budowlanego i projektów wykonawczych.

Zgodnie z nią projekt budowlany i projekty wykonawcze zostaną przygotowane przez Dedeco w ciągu 12 miesięcy we współpracy z pracownikami PAŻP, w tym przedstawicielami techniki i kontrolerami ruchu lotniczego. Architekci odpowiedzialni będą również za uzyskanie do 31 grudnia 2018 roku decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji projektu.

"W przyszłym centrum operacyjnym Agencja planuje również wdrożyć nowy system zarządzania ruchem lotniczym tworzony aktualnie w ramach konsorcjum iTEC. Zrzesza ono najbardziej rozwinięte technologicznie europejskie agencje, które odpowiadają za kontrolę ruchu lotniczego" - czytamy w komunikacie PAŻP.

Jak zakłada projekt, w podwarszawskich Regułach, na terenie o powierzchni 168 075 m2 powstanie kompleks budynków o łącznej powierzchni netto ponad 65 000 m2. Powstanie tam biurowiec siedziby głównej, nowoczesne centrum operacyjne służb ruchu lotniczego, budynek rekreacyjno-socjalny, parkingi, budynki techniczne.

Podkreślono, że projekt kampusu, zawiera obiekty "niezbędne do zapewnienia optymalnych warunków pracy kontrolerów ruchu lotniczego i innych pracowników Agencji, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w polskiej przestrzeni powietrznej". "W sferze ideowej, organizacja miejsc pracy i miejsc odpoczynku kampusu ma pomóc w pracy kontrolerom ruchu, zapewnić możliwie najlepsze warunki odpowiedzialnej i stresogennej pracy, a jednocześnie dać optymalne warunki do regeneracji" - czytamy. Z kolei w budynkach mają zostać umieszczone zaawansowane technologicznie urządzenia i systemy do kontroli ruchu lotniczego, w tym tzw. sale operacyjne dla służb ruchu lotniczego o ponadstandardowej wysokości oraz powierzchni.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jako jedyna instytucja w Polsce szkoli i zatrudnia cywilnych kontrolerów lotu oraz zarządza ruchem lotniczym na naszym niebie. PAŻP dba o bezpieczeństwo samolotów lądujących i odlatujących z polskich lotnisk, a także przelatujących przez nasz kraj. (PAP)