"Dla nas to szansa, aby zrealizować kolejne inwestycje, przede wszystkim będą to remonty i tworzenie nawierzchni na drogach gruntowych" - zaznaczyła na konferencji w poniedziałek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

14 mln zł refundacji za zrealizowaną wcześniej inwestycję, czyli za przebudowę ul. Rojnej, Zarząd Dróg i Transportu uzyskał wygrywając konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Łodzi w celu wykorzystania dostępnych w ubiegłym roku środków unijnych.

W ramach przeprowadzonego w latach 2013-1014 remontu ul. Rojnej wybudowano nową jezdnię, chodniki, drogi dla rowerzystów, oświetlenie oraz trzy ronda. Wartość przebudowy wyniosła 25 mln zł.

Jak poinformował Grzegorz Gawlik z Biura Prezydent Miasta, w konkursie pozytywnie rozpatrzono także wnioski na refundację kolejnych łódzkich inwestycji - przebudowy ul. Kopernika za 32 mln zł oraz przebudowy ul. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus za 15 mln zł. "Jest bardzo duża szansa, że także obie te inwestycje będą refundowane. O dokładnej kwocie na razie nie można mówić, ale będzie to kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Pieniądze, które już otrzymaliśmy będą przekazane przede wszystkim na utwardzanie dróg gruntowych" - dodał.

Zgodnie z wcześniejszymi planami ZDiT, nową nawierzchnię i infrastrukturę ma w tym roku zyskać około 50 dróg gruntowych - przede wszystkim tam, gdzie wcześniej prowadzone były inwestycje kanalizacyjne, m.in. na Rokiciu, Rudzie Pabianickiej, Zarzewie, Kochanówce i Marysinie-Dołach. Planowane do wykonania prace będą kosztować około 40 mln zł - miasto ma obecnie zagwarantowane na ten cel ok. 10 mln zł.(PAP)