W Moskwie trwa do soboty 18 października 2014 konferencja państw stron konwencji ramowej WHO w sprawie ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu (FCTC). Rząd Kostaryki namawia tam do podjęcia zdecydowanej walki z e-papierosami. Jednym z tematów są rozwiązania zaproponowane w sierpniowym raporcie WHO dotyczącym e-papierosów oraz innych urządzeń tego typu (ENDS - Elektroniczne Systemy Dostarczania Nikotyny).

W dokumencie Organizacji zawarto szereg regulacji prawnych, które mają utrudnić dostęp do tych produktów i ograniczyć ich oddziaływanie na osoby postronne. Wśród nich WHO postuluje całkowity zakaz sprzedaży e-papierosów dla nieletnich i likwidację automatów sprzedających te urządzenia. Organizacja postuluje także wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z elektronicznych papierosów w zamkniętych pomieszczeniach - zwłaszcza tam, gdzie zabronione jest palenie tradycyjnych papierosów. Zakaz powinien obowiązywać "przynajmniej do czasu, gdy zostanie udowodnione, że wydychana para nie jest niebezpieczna dla osób trzecich" - głosi raport.

Czytaj także: MZ planuje ograniczenia dotyczące e-papierosów>>>

Kostaryka uważa, że władze państwowe powinny zapobiegać sięganiu po e-papierosy przez niepalących, osoby niepełnoletnie i kobiety w ciąży. Dodatkowo reklamy e-papierosów powinny być traktowane zgodnie z prawem dotyczącym zwykłych produktów tytoniowych.

W podobnym tonie są postulaty WHO, które uważa, że producenci urządzeń nie mogliby ich reklamować jako skutecznej metody rzucenia papierosów. To ograniczenie obowiązywałoby do momentu publikacji zweryfikowanych badań naukowych potwierdzających tę teorię.

Z uwagi na bezpieczeństwo niepełnoletnich producenci mieliby zakaz produkowania olejków aromatyzowanych, które mogą stanowić dodatkową zachętę do sięgnięcia po e-papierosy. Dodatkowo na produktach powinny pojawić się ostrzeżenia o ich potencjalnej szkodliwości dla zdrowia.

Kostaryka zaproponowała także powołanie grupy ekspertów, która zajęłaby się problemem potencjalnej szkodliwości elektronicznych papierosów. Wyniki badań miałyby być przedstawione podczas następnej konferencji.


 

Naukowcy są podzieleni co do ryzyka i potencjalnych korzyści płynących z e-papierosów, które powszechnie uważane są za o wiele mniej szkodliwe niż tradycyjne wyroby tytoniowe. Jako że e-papierosy to relatywnie nowy produkt, brakuje długoterminowych danych, które świadczyłyby o tym, że są one bezpieczne.

FCTC zrzesza 179 członków. W moskiewskiej konferencji nie wzięła udziału Kanada, która w ten sposób wyraziła sprzeciw wobec rosyjskiej polityki. (PAP)