IC PEN to technologia, która dzięki wykorzystaniu cyfrowych długopisów umożliwia zarządzanie dowolnymi dokumentami papierowymi oraz ich automatyczną digitalizację. Według twórców rozwiązania, może być ono szczególnie przydatne w tych firmach i instytucjach, które tworzą dokumenty papierowe i do tej pory musiały je przepisywać do innych systemów lub skanować.

Obecnie wystarczy stworzyć dokument bądź wypełnić dowolny formularz przy pomocy długopisu cyfrowego, a jego skan i przeanalizowana wersja elektroniczna znajdzie się w komputerze.

Jak podała w imieniu twórców rozwiązania Anna Ciamciak, w warszawskim szpitalu rozwiązanie wykorzystujące długopisy cyfrowe jest stosowane przede wszystkim przy wypełnianiu i podpisywaniu przez pacjentów formularzy zgód na zabiegi medyczne. Rocznie jest to około 100 tysięcy dokumentów.

Anna Ciamciak podkreśliła, że technologia wdrażana przez poznańską spółkę IC Solutions jest w stanie usprawnić i przyspieszyć organizację pracy lekarzy i innego personelu w placówkach służby zdrowia.
- Osoba czekająca na zabieg wypełniając dokumenty papierowe, tworzy jednocześnie ich cyfrową wersję. Pełna informacja o pacjencie tworzona jest więc bez konieczności przepisywania czy skanowania ankiet medycznych - poinformowała.

 

Jak dodała, długopis cyfrowy, prócz obrazu formularza, jaki jest wypełniany, zapisuje dokładną godzinę oraz takie dane jak nacisk i prędkość pisania czy kąt nachylenia. Dzięki temu możliwa jest weryfikacja prawdziwości podpisu oraz kontrola, czy zgodę pozyskano przed danym zabiegiem lub leczeniem.

Twórca technologii IC PEN oraz cyfrowego długopisu, spółka IC Solutions powstała w ramach inwestycji z funduszu zalążkowego Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.(pap)