Najwięcej, bo ośmiu, poszkodowanych leży nadal w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. Po czterech rannych jest w szpitalach w Zawierciu, Częstochowie i Krakowie. Po dwóch leży w Piekarach Śląskich, Dąbrowie Górniczej, Czerwonej Górze k. Kielc oraz Tarnowie. Pozostali poszkodowani są w szpitalach w Myszkowie, Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Miechowie, Kielcach, Gdańsku.

Ranni przebywają w kilkunastu szpitalach. Jak poinformowało PAP Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, dwie osoby zostały wypisane z placówki we Włoszczowie, a jedna przetransportowana z Piekar Śląskich do szpitala w Tarnowie, gdzie aktualnie znajduje się dwóch pacjentów.

Cztery poszkodowane w wypadku osoby ciągle przebywają na oddziałach intensywnej opieki medycznej - w Sosnowcu, Czerwonej Górze oraz Zawierciu.

Jak poinformował PAP rzecznik Szpitala św. Barbary w Sosnowcu Mirosław Rusecki, jedna z ośmiu osób nadal znajduje się pod opieką lekarzy z Klinicznego Oddziału Intensywnej Terapii. "Stan przebywającej na intensywnej terapii 29-letniej pacjentki (której w wyniku katastrofy amputowano nogę-PAP) jest stabilny" - powiedział Rusecki.

W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu na intensywnej terapii znajdują się 17-letni chłopak oraz 24-letnia kobieta. Jak poinformował PAP lekarz anestezjolog Szymon Nowak, oboje znajdują się w miarę dobrym stanie. Dodał, że kobieta przeszła trudną operację polegającą na zespoleniu złamanego uda - gwoździem śródszpikowym.

W WCZK działa uruchomiona po katastrofie infolinia dla rodzin poszkodowanych. Do środy skorzystało z niej około 770 razy, w środę odbierano już nieliczne telefony. Infolinię - pod numerem 800 16 30 90 - uruchomiła też Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Rodziny poszkodowanych mogą bezpłatnie dojechać pociągami Przewozów Regionalnych i PKP Intercity do swoich najbliższych leżących w szpitalach w województwach: śląskim świętokrzyskim i małopolskim.

Pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny zderzyły się czołowo w sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin koło Zawiercia. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. Zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. (PAP)

ktp/ kon/ bno/