Orkiestra tworzy się i występuje tylko raz w roku, podczas koncertów organizowanych przez Fundację Iskierka. Nagrała już trzy profesjonalne płyty, a jeden z jej utworów gościł na Liście Przebojów radiowej „Trójki”.

Opiekę artystyczną nad projektem sprawuje prof. Piotr Sutt z Zakład Muzyki Instrumentalnej i Estradowej przy Instytucie Edukacji Muzycznej uniwersytetu w Bydgoszczy. W tym roku dzieci będzie wspierał Chór Profesorów, złożony ze znanych śląskich naukowców, którzy wystąpią w togach.

„Dzieci bardzo przeżywają udział w koncercie, to jest wielka ekscytacja. Najpierw dostają teksty i nagrania, żeby się osłuchać z materiałem. Próby odbywają się w ostatnich dniach. Występują dzieci, które najgorsze mają już za sobą, ale staramy się też wyciągnąć ze szpitali te, które właśnie się leczą. W ich przypadku o możliwości udziału zdecydują lekarze w dniu koncertu, po porannych badaniach” – powiedziała PAP Aneta Klimek–Jędryka z Fundacji Iskierka.

„Ten występ to moc i uśmiech. Przełamuje konwencję klasycznego koncertu charytatywnego - na jednej scenie, ramię w ramię spotykają się mali i duzi, amatorzy i profesjonaliści, dzieląc się fantastyczną energią” – dodała.

Podczas tegorocznego koncertu wystąpi wokalistka jazzowa Karo Glazer, grający old school reggae zespół Konopians i gdański kwintet instrumentów dętych blaszanych Hevelius Brass. Oprócz utworów z ich repertuaru zabrzmią też dzieła klasyków - Bacha czy Ravela.

Fundacja zaprezentuje także działania zrealizowane w 2013 roku oraz wręczy statuetki „Przyjaciół Fundacji Iskierka”. Gośćmi honorowymi koncertu będą w tym roku m.in. wspierający organizację hrabia Guillaume de Louvencourt-Poniatowski i Szymon Majewski. Patronat honorowy nad koncertem objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

Fundacja Iskierka wydała już trzy profesjonalne płyty Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej: "Podróże do krainy fantazji”, 2006 - z Arturem Rojkiem i Dorotą Pomykałą, "Moc marzeń", 2009 - z Natalią Kukulską, Miką Urbaniak, Me Myself And I oraz "Pasja życia", 2012 - z Renatą Przemyk, Arturem Andrusem, zespołem Raz Dwa Trzy i Javierem Nanadayapą - marimbafonistą z Meksyku.