Otwarcie ośrodka w Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji "Krystyna" zaplanowano na poniedziałek 27 listopada 2017 roku.

W ocenie dyrektora szpitala Grzegorza Gałuszki, ośrodek będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek "w tej części Europy".
- Będzie wyposażony między innymi w platformy, które służą do oceny i treningu równowagi lub chodu, z oprogramowaniem umożliwiającym ćwiczenie w wirtualnej rzeczywistości. To terapia, która bardzo angażuje pacjenta, zaciekawia go, a tym samym motywuje do wykonywania określonych czynności i ruchów, związanych z rehabilitacją uszkodzeń jego narządów ruchu - wyjaśniał Gałuszka.

Ośrodek będzie też wyposażony w zaawansowany system do rehabilitacji i reedukacji (nauki) chodu.
- Ten system ma możliwość nauki wchodzenia i schodzenia ze schodów oraz ruchów częściowych. To platforma, gdzie pacjent na podwieszkach wykonuje prawidłowe ruchy przy pomocy urządzenia – jak gdyby wraca pamięciowo do tych stereotypów ruchowych, które zostały uwarunkowane genetycznie – tłumaczył Gałuszka.

W ośrodku mają być rehabilitowane osoby ze schorzeniami ortopedycznymi - po wypadkach, urazach i zabiegach, a także ze schorzeniami neurologicznymi.

- Za pomocą tych urządzeń możemy bardzo dokładnie i celowo zaprogramować proces rehabilitacji, żeby pacjent mógł szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania. Pacjent będzie poddawany pełnej diagnostyce przed rozpoczęciem programu i po jego zakończeniu. Będziemy mogli w sposób bardzo obiektywny ocenić skuteczność zastosowanych form terapii – będzie wiadomo, jak modyfikować program – ocenił Gałuszka.

Na potrzeby centrum zaadaptowano szpitalne pomieszczenia dawnej biblioteki oraz salę gimnastyczną do zbiorowych ćwiczeń.

Realizacja projektu kosztowała około 4 mln zł i była częściowo dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Programu "Inteligentny Rozwój". Sprzęt do wyposażeniu centrum dostarczył firma z Gliwic, która jest autorem części urządzeń.

 [-DOKUMENT_HTML-]

W szpitalu "Krystyna" z rehabilitacji w trybie dziennym i ambulatoryjnym korzysta rocznie około 16 tysięcy pacjentów.

Uzdrowisko Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Podstawową działalnością jest lecznictwo uzdrowiskowe, prowadzone przy wykorzystaniu własnych źródeł wód leczniczych - unikatowej wody siarczkowej i solanki. Kuracjusze mogą tu skorzystać z około 80 rodzajów zabiegów. Od 2013 roku "Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A. jest prowadzone przez samorząd województwa świętokrzyskiego. (pap)