Inwestycja została sfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia. Na płycie lądowiska jest specjalne oświetlenie, a na okolicznych budynkach zainstalowano lampy naprowadzające. Teren jest ogrodzony. Jak informuje resort zdrowia, z lądowiska skorzystają nie tylko pacjenci w Warszawy i okolic, ale też m.in. z Łodzi, Kielc czy Lublina. Ma być ono także stacją przesiadkową.

Oficjalne otwarcie lądowiska przez minister zdrowia Ewę Kopacz odbyło się w poniedziałek, ale helikoptery lądują na nim już od miesiąca. W maju przywiozły 45 pacjentów, w czerwcu - 17. Od 1 lipca rozpoczną się tam dyżury całodobowe. Ma to przyczynić się do tego, iż pacjenci szybciej będą transportowani do szpitala. MZ podkreśla, że karetka w godzinę pokonuje 60 km, a śmigłowiec - ponad 200.

To trzecie lądowisko dla helikopterów LPR w stolicy. Pozostałe znajdują się przy Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów oraz przy Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Lądowiska są przystosowane do tego, aby helikopter mógł wylądować na nich w nocy. Śmigłowce LPR korzystają też z lądowiska przy swojej bazie w Babicach.

Pod koniec kwietnia zakończyła się wymiana floty LPR. Zakupiono 23 nowoczesne śmigłowce i symulator lotów. Obecnie w Polsce jest 100 lądowisk i innych miejsc przystosowanych do startów i lądowań znajdujących się w bezpośredniej bliskości szpitali. Podpisano też 42 umowy w ramach których powstaną lądowiska przyszpitalne.

Trwa realizacja zaplanowanego na lata 2010-2013 projektu budowy i remontów oraz doposażania baz LPR, których jest w kraju 17. Całkowity koszt tej operacji to ponad 68 mln zł, z czego 85 proc. stanowić mają środki unijne. (PAP)

pro/ pz/