Organizatorami demonstracji są Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". Tego dnia także w innych europejskich stolicach mają odbyć się pikiety solidarności z "europejskim ruchem oporu wobec niszczenia publicznego wymiaru ochrony zdrowia".

Jak zapowiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy WZZ "Sierpień 80" Patryk Kosela, w piątkowej demonstracji weźmie udział "kilka tysięcy pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych oraz innych pracowników, także spoza sektora ochrony zdrowia".

"W ten sposób nie tylko upamiętnimy piątą rocznicę +białego miasteczka+ z 2007 r., ale i będziemy sprzeciwiać się komercjalizacji i prywatyzacji publicznej służby zdrowia" - wyjaśnił. "Prócz wspominania tamtego czasu i bilansu, co udało się wywalczyć, a czego nie, będziemy domagać się zatrzymania procesów prywatyzacyjnych publicznych ośrodków zdrowia, a także zwiększenia dofinansowania dla placówek chroniących i ratujących ludzkie zdrowie" - mówił.

Przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska poinformowała, że zgłoszone zostały dwie manifestacje; jedna to przemarsz, a druga w formie stacjonarnej - "miasteczka". Demonstrujący mają wyruszyć o godz. 12 z Placu Defilad, punktem docelowym będzie kancelaria premiera, gdzie ponownie - tak jak w 2007 r. - zostaną rozbite namioty.

Borchulska wyjaśniła, że zgromadzenie będzie miało charakter europejski - udział w nim potwierdzili przedstawiciele związków zawodowych z Francji, Belgii, Niemiec, Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Manifestujący zamierzają też przekazać premierowi petycję ws. obrony publicznej służby zdrowia.

Zastępca rzecznika prasowego stołecznego ratusza Magdalena Łań poinformowała PAP, że demonstracja została zgłoszona do urzędu na godziny 11-21. Manifestujący podali trasę: od Placu Defilad, Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi przed siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Karolina Gałecka z biura prasowego Zarządu Dróg Miejskich potwierdziła PAP, że organizatorzy złożyli wniosek o zajęcie pasa chodnika pod miasteczko namiotowe. "Na dzień dzisiejszy takiej zgody ZDM nie wydał" - poinformowała i wyjaśniła, że chodniki przed kancelarią premiera są objęte gwarancją, a "obiekty", które zamierzają rozstawić protestujący, mogłyby uszkodzić nawierzchnię.

Kosela wyjaśnił, że od 1 do 7 października w krajach unijnych, także w Polsce, trwa "Tydzień Akcji Europejskiej na rzecz prawa do zdrowia społeczeństw i przeciwko niszczeniu publicznej służby zdrowia oraz jej urynkowieniu". W ramach tej akcji szpitale oklejane są plakatami. 5 października w stolicach państw Europy mają odbyć się pikiety solidarnościowe.

Z kolei w sobotę w Warszawie odbędzie się IV Europejska Konferencja w Obronie Publicznej Służby Zdrowia. Poprzednie jej edycje miały miejsce w Amsterdamie (maj 2011), Katowicach (listopad 2011) i w Paryżu (maj 2012). "Spotykamy się cyklicznie, aby wymienić poglądy, opracować dalszą strategię działania" - wyjaśniła Borchulska. Dodała, że podczas sobotniej konferencji będzie mowa m.in. o porównaniu funkcjonowania szpitali publicznych i prywatnych, pracy pielęgniarki w różnych krajach Europy, formach oporu społecznego przeciwko komercjalizacji publicznej służby zdrowia np. we Francji.

W 2007 r. domagające się podwyżek pielęgniarki z OZZPiP najpierw okupowały jedną z sal kancelarii ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, a potem zorganizowały przed siedzibą szefa rządu "białe miasteczko". Trwało ono od 19 czerwca do 15 lipca. (PAP)