Rezydenci protestują od 2 października 2017; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

W sobotę 14 października 2017 ich przedstawiciele złożyli w kancelarii premiera pismo, w którym przedstawili swoje postulaty.
- To nasz ostatni chyba pomysł na porozumienie (...). Cały czas czekamy na odpowiedź – przekazał wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński.

Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL poinformował, że rezydenci powtórzyli oczekiwanie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procenta PKB w 2021 roku.

Młodzi lekarze domagają się też szybszego wzrostu wynagrodzeń.
- Pan minister Radziwiłł planował 1,05 średniej krajowej dla lekarza rezydenta w 2022 roku. Nasz postulat w tej chwili jest taki, aby lekarz rezydent od teraz zarabiał 1,05 średniej krajowej - powiedział Jankowski. - Jest to przyspieszenie podwyżki zaplanowanej przez pana ministra Radziwiłła, nie żądamy niczego dodatkowego - zaznaczył.

Kolejnym postulatem, z którym lekarze zwrócili się do premier, jest powołanie zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia.

- Napływają do nas prośby od kolegów z całego kraju, którzy chcą wesprzeć protest głodowy lokalnymi protestami głodowymi. Wspólnie wczoraj postanowiliśmy, że nie będziemy hamować kolejnych protestów - powiedział Biliński. Dodał, że w sobotę 14 października 2017 roku odbyło się 21 manifestacji poparcia dla protestujących medyków. Przekazał też, że na poniedziałek zaplanowano spotkanie Porozumienia Zawodów Medycznych, które "podejmie ewentualną decyzję o czynnym przyłączeniu się do protestu głodowego".

Ministerstwo zdrowia zapewnia, że "realizuje działania zmierzające do podwyżek pensji pracowników służby zdrowia, także lekarzy rezydentów". Obowiązująca od niedawna ustawa regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, ma sprawić, że wynagrodzenia między innymi lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać. Na jej podstawie pracownicy medyczni otrzymają podwyżki, które będą kosztowały 17 miliardów złotych w perspektywie najbliższych pięciu lat. Resort przygotował też projekt rozporządzenia, zgodnie z którym w deficytowych dziedzinach medycyny rezydenci otrzymają tzw. dodatek motywacyjny, w wysokości 1200 zł brutto. MZ przypomina, że W 2017 roku Minister Zdrowia przyznał 5953 rezydentury.

Resort przypomina, że w 2017 roku wydatki na służbę zdrowia wyniosą 87 mld zł. Resort wskazuje, że to wzrost o ponad 8 miliardów w porównaniu do 2016 roku. W roku 2018 planowany jest wzrost o co najmniej 5 mld zł. Ministerstwo podnosi też, że zwiększa limity przyjęć na studia lekarskie.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Przedstawiciele rezydentów pytani o rezygnację ministra z członkostwa w Naczelnej Radzie Lekarskiej podziękowali mu za wiele lat pracy w samorządzie lekarskim. Ministerstwo zdrowia podało w poniedziałek 16 października 2017 roku, że Radziwiłł zrezygnował z członkostwa w NRL. W liście do szefa Rady minister podkreślił, że z niezrozumieniem odbiera jego prośbę do międzynarodowych organizacji lekarskich, aby wywarły presję na polski rząd w sprawie rozmów protestującymi lekarzami.

 - Dziękujemy panu ministrowi za wiele lat pracy w samorządzie lekarskim. Przykro nam, że pan minister tę rezygnację składa. Pan minister jako prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wielokrotnie formułował różne postulaty. My te postulaty pamiętamy - powiedział Jankowski. Z kolei Biliński ocenił, że minister Radziwiłł po objęciu stanowiska ministra wycofał się z realizacji niektórych postulatów, które głosił przed objęciem urzędu.

W ostatnią środę 11 października 2017 roku z protestującymi spotkała się premier Beata Szydło, dzień później w kancelarii premiera z rezydentami rozmawiali: minister Konstanty Radziwiłł, szefowa KPRM Beata Kempa i szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Rozmowy nie przyniosły porozumienia. Rząd zaproponował powołanie zespołu w sprawie przyszłości służby zdrowia.

Zespół ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania ma powstać w resorcie zdrowia. Jego prace miałyby zakończyć się do 15 grudnia 2017.
- Jeśli będziemy brać udział w pracach tego zespołu, to raczej jako obserwatorzy, bo my już wszystkie postulaty przedstawiliśmy – ocenił w poniedziałek 16 października 201 roku Biliński. (pap)

Na temat ustawy o minimalnych wynagrodzeniu w podmiotach leczniczych czytaj w bezpłatnym e-booku>>>