Samorząd Przemyśla jest właścicielem szpitala miejskiego; dwa lata temu przejął go od Ministerstwa Obrony Narodowej. Obecnie pracuje w nim prawie 500 osób; ubiegły rok placówka zamknęła startą w wysokości ok. 1 mln zł.

Natomiast organem założycielskim szpitala wojewódzkiego w Przemyślu jest samorząd województwa. W placówce pracuje ok. 1,2 tysiąca osób, szpital ubiegły rok zamknął stratą około 2 mln zł. Po połączeniu obu placówek za szpital odpowiadać będzie samorząd województwa.

Czytaj: Połączenie łódzkich szpitali: marszałkowskiego i uniwersyteckiego >>>

Choma przekonywał na konferencji prasowej w Rzeszowie, że połączenie obu placówek to „ucieczka do przodu”, a konsolidacja przyniesie same korzyści. „Poprawi się jakość usług, obniżone zostaną też koszty administracyjne” - dodał.

Prezydent Przemyśla zaznaczył też, że szpital miejski nie mógłby starać się o dofinansowanie unijne w nowej perspektywie finansowej, a dzięki połączeniu taka możliwość się pojawi.

Członek zarządu województwa podkarpackiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia Stanisław Kruczek dodał, że w regionie będą kolejne połączenia szpitali.
- Konsolidacja placówek będzie konieczna, szczególnie małych szpitali powiatowych. Tego też oczekuje od nas Unia Europejska - zaznaczył Kruczek.

 

Według niego na razie za wcześnie mówić o konkretnych zyskach z połączenia szpitali w Przemyślu. Nie wiadomo również ile osób straci pracę.

Powołane są już zespoły, które mają wypracować szczegóły połączenia obu szpitali. Na najbliższej sesji sejmiku oraz rady miasta Przemyśla radni mają przyjąć intencyjne uchwały w sprawie połączenia placówek. (pap)