Wręczenie pierwszych tytułów jest planowane w czerwcu 2015. Wyróżnieni przedsiębiorcy otrzymają dyplom i będą mogli przy wejściu do swojego obiektu umieścić naklejkę z symbolem kryształu – dla klientów będzie to sygnał, że w tym miejscu mogą się czuć bezpiecznie.

Tytuł "Lidera Bezpieczeństwa Sanitarnego" będzie przyznawany przez kapitułę złożoną z przedstawicieli przedsiębiorców na podstawie wyników kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zainteresowani jego uzyskaniem powinni zgłosić się, pobierając wniosek ze strony internetowej (www.bezpieczenstwosanitarne.pl). Nie ponoszą oni opłat. Kapituła będzie sprawdzać w sanepidzie, jak w czasie kontroli oceniony został dany obiekt.

Czytaj: Aktualizacja systemów wymiany informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej >>>

- Chcemy wskazać klientom obiekty noclegowe, zakłady żywienia i baseny o najwyższym standardzie sanitarnym. Tytuł trafi do tych podmiotów, które w stu procentach spełniają kryteria sanepidu. Jeżeli podczas kolejnej kontroli okaże się, że obiekt nie utrzymuje standardów, straci tytuł i będzie musiał poczekać na jego ponowne przyznanie – mówił przewodniczący Kapituły przyznającej tytuł, kanclerz Loży Małopolskiej Business Center Club Marek Piwowarczyk. Dodał, że w dobie dużej konkurencji zainteresowanie przedsiębiorców uzyskaniem takiego tytułu jest duże.

Małopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Michał Seweryn mówił, że wszystkie obiekty w Małopolsce są kontrolowane według tych samych standardów, a przedsiębiorcy mogą na stronie internetowej sprawdzić, czego się od nich wymaga.
- To pozwala na to, że przedsiębiorca nawet bez wizyty Inspekcji może dokonać samokontroli – mówił Seweryn.

Dodał, że zaangażowanie w projekt przyznawania tytułu nie oznacza, że sanepid traci swoje uprawnienia do sankcji.
- Tam, gdzie są lekceważone standardy bezpieczeństwa egzekwujemy przepisy, wymierzamy kary, zamykamy obiekty. Tu nic się nie zmieni. Ale zakładamy, że przedsiębiorcom zależy na utrzymywaniu jak najwyższej jakości i ten projekt ma służyć wyłonieniu tych najlepszych – powiedział Seweryn.

Dodał, że w Europie Zachodniej, między innymi  w Wielkiej Brytanii od dawna działa podobny system certyfikacji i klienci doskonale wiedzą, do jakiego lokalu wchodzą.
- To nie liczba kontroli, ich częstotliwość, liczba sankcji powoduje, że jest lepiej, ale większa świadomość przedsiębiorców i klientów - podkreślił. 

Patronat nad projektem objął wojewoda małopolski Jerzy Miller.
- Ten projekt to przykład, jak można inaczej kształtować relacje między administracją a przedsiębiorcą. Wydaje nam się, że warto podpowiadać klientom i pokazywać tych, którzy zasługują na pochwałę. Gdy regularnie przychodzę do tej samej kawiarni, swoje wiem, ale gdy przyjeżdżam do obcego miasta, to wchodzę bez rozpoznania i tego typu znak ma pomoc tym, którzy są u nas po raz pierwszy – mówił Miller.

Ani sanepid ani wojewoda nie może przyznawać tytułu „Lider bezpieczeństwa sanitarnego”. Inicjatywę tą podjęli przedsiębiorcy. W projekt zaangażowało się sześć organizacji: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Loża Małopolska Business Centre Club, Małopolska Izba Hotelarska „Gremium”, Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan oraz Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.(pap)