- Pan minister Konstanty Radziwiłł ma w tej chwili naprawdę dużo ważnych spraw do zrealizowania - te projekty ustaw, o których mówiliśmy – powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem Radziwiłłem i szefową MRPiPS Elżbietą Rafalską.

- Wolałabym, żeby w polskim parlamencie debata odbyła się na temat tych zmian i tak będę proponować – dodała.

Premier wskazała, że Polacy czekają na reformy w służbie zdrowia.
- Wiemy doskonale, że to ogromna bolączka i system służby zdrowia trzeba zmienić. To nie będzie łatwe ale jesteśmy do tego dobrze przygotowani – zapewniła. 

Czytaj także: Co musisz wiedzieć o reformie ochrony zdrowia?>>>

 

Minister Radziwiłl podkreślał po spotkaniu z premier Szydło, że jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjentów to wartości najwyższe, i że resort pracuje między innymi nad ustawami o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, o sieci szpitali oraz o podstawowej opiece zdrowotnej.

Minister przypominał, że resort realizuje program darmowych leków dla seniorów.
- W ubiegłym roku wydano z tego programu ponad 4 mln leków; w tym roku jest zabezpieczone w budżecie ponad 0,5 mld zł na ten cel - powiedział.

Wskazał, że systematycznie powiększana jest liczba leków refundowanych, również dla pacjentów z chorobami rzadkimi i chorych onkologicznie.

Zapowiedział, że w połowie roku 2017 w życie wejdzie ustawa o sieci szpitali. Poinformował, że w związku z nią "wiele samorządów już zaczyna myśleć o różnego rodzaju rozwiązaniach polegających na konsolidacji albo tworzeniu nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, czyli zupełnie publicznych szpitali, które muszą być podstawą zabezpieczenia szpitalnego polskich obywateli, polskich pacjentów". Minister mówił też, że w minionym roku weszła w życie tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, która gwarantuje zachowanie ich publicznego charakteru.
 

Czytaj: Sieć szpitali po poprawkach - czyli jakie zmiany znalazły się w nowej wersji projektu ustawy?>>>

Radziwiłł dodał, że w 2017 roku ma wejść w życie ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej, która ma pomóc w koordynowaniu opieki nad pacjentem. Przypomniał, że od tego roku wprowadzono powszechne szczepienia przeciw pneumokokom. Wskazywał też, że resort przywrócił staż podyplomowy lekarzy, planuje również systematycznie zwiększać liczbę studentów medycyny. Podkreślił, że w 2016 roku, tak jak we wcześniejszym, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przedłużyli kontrakty przed końcem roku kalendarzowego.(pap)