Pracodawcy podkreślają, że sposób podziału pieniędzy NFZ doprowadził do drastycznego spadku środków w woj. mazowieckim, pomorskim i śląskim. Przypominają także, iż w ubiegłym roku, aby zachować stabilność finansową oddziałów wojewódzkich, NFZ przekazał dodatkowe pieniądze z rezerwy: woj. mazowieckiemu – 538 mln zł, woj. pomorskiemu – 41 mln oraz śląskiemu – 15 mln zł.

"W innym przypadku mogłoby się okazać, że budżet mazowieckiego oddziału byłby niższy niż rok wcześniej, co jest niezgodne z prawem. Niestety, niskie wpływy ze składek do NFZ w roku 2012 mogą spowodować, że zadłużenie Funduszu będzie musiało zostać pokryte z rezerwy. Nie starczy już wtedy środków na ewentualną dotację, która pokryłaby straty, analogicznie jak w 2011 r." - podkreślił wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.

Prezes związku pracodawców mazowieckich lecznic Jarosław Rosłon ostrzegał pod koniec czerwca, że niedobór środków na finansowanie świadczeń zdrowotnych w przyszłym roku może wynieść nawet miliard złotych. Według niego sytuacja mazowieckich szpitali jest coraz gorsza. Wyjaśniał, że algorytm podziału środków zrównuje wszystkie województwa pod względem kosztów świadczenia usług nie uwzględniając, że na Mazowszu są one największe w kraju. Zdaniem Rosłona szpitale będą musiały się zadłużać, gdyż zgodnie z ustawą o działalności leczniczej w żadnym przypadku nie mogą odmówić udzielania świadczeń ratujących życie.

Dyrektorzy warszawskich lecznic oceniają, że udział mieszkańców Mazowsza jest nieadekwatny do przekazywanej przez nich składki, gdyż według szacunkowych danych z ubiegłego roku do mazowieckiego NFZ trafiło 9 z 11 mld zł, a 2 mld zostały skierowane do innych województw.

Także mazowiecki NFZ podkreśla, że niekorzystny algorytm podziału środków sprawia, że na Mazowsze trafia niewystarczająca suma pieniędzy w stosunku do potrzeb.(PAP)

(planujemy kontynuacje tematu)

pro/ bos/ mag/