Jak podkreślił w czwartek 10 grudnia 2015 na konferencji prasowej w Poznaniu, wielu pacjentów ogranicza niezbędne po zakończeniu leczenia onkologicznego kontrole, lub całkowicie z nich rezygnuje. Do tej pory w Polsce nie było poradni dla takich osób.

W przyszłym roku Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej S.A. (OPEN) z Poznania przystępuje do rozbudowy swej placówki. W ramach inwestycji powstać ma między innymi centrum rehabilitacji onkologicznej.

Jak wyjaśnił Godlewski, będzie to pierwsze w kraju miejsce, gdzie pacjent po zakończonym leczeniu onkologicznym będzie mógł uzyskać kompleksową opiekę ze strony onkologa, fizjoterapeuty, rehabilitanta, psychologa, dietetyka i pracownika socjalnego.

- Bez względu na to, w jakiej placówce dana osoba była leczona, będzie mogła tu znaleźć informacje, co należy robić, aby wrócić do pełnej sprawności. Obecnie ludzie po leczeniu onkologicznym są wyrzuceni poza nawias. Szpital onkologiczny nie chce prowadzić dalszej kontroli z racji tego, że uważa te osoby za wyleczone. Lekarz rodzinny nie posiada ani kompetencji, ani dostatecznej wiedzy, aby móc sprawować taką opiekę - powiedział.

Onkolog podkreślił, że osoba po zakończonym leczeniu powinna cały czas znajdować się pod specjalistyczną opieką.
- System nie przewidział tego, że pacjent po leczeniu onkologicznym będzie wymagał dalszej, systematycznej kontroli – wskazał. Jak dodał, wielu pacjentów, mających problem ze znalezieniem pomocy – rezygnuje z koniecznej diagnostyki. - To najgorsze, co może się zdarzyć – ocenił.

- W tej chwili skuteczność leczenia onkologicznego jest coraz wyższa, wydłuża się więc średnia długość życia ludzi po leczeniu onkologicznym. Problem stanowią jednak wszystkie objawy uboczne, które rozwijają się w procesie leczenia. Bywa tak, że objawy uboczne po chemioterapii, radioterapii czy leczeniu chirurgicznym stają się większym problemem niż sam problem onkologiczny – zauważył Godlewski.

Spółka chce pozyskać pieniądze na rozbudowę ośrodka, wchodząc na rynek NewConnect. Godlewski poinformował o rozpoczętych w czwartek zapisach na akcje OPEN.

- Ilość akcji określona została na 8,3 mln. Zapisy będą trwały do 16 grudnia 2015. W ramach rozbudowy uruchomiony zostanie oddział chirurgii jednego dnia z blokiem operacyjnym, wyposażonym w dwie sale zabiegowe i salę wybudzeń. Powstaną pracownie diagnostyki inwazyjnej przewodu pokarmowego, oraz schorzeń urologicznych i ginekologicznych – powiedział.

Planowana inwestycja o wartości 14 mln zł obejmie przebudowę istniejących pomieszczeń, rozbudowę i termomodernizację budynku, oraz zakup specjalistycznych urządzeń medycznych.

Dowiedz się więcej z książki
Zarządzanie progresywne zdrowiem. Kierunki, strategie, metody
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Jak wyjaśnił Godlewski, zaplanowane przedsięwzięcie pozwoli rozszerzyć zakres świadczonych usług diagnostycznych. W dalszych planach jest też stworzenie sieci 5- 8 podobnych ośrodków na terenie kraju.

Jak wskazał, zakres planowanych prac w OPEN wynika z prognoz odnośnie zachorowań na nowotwory w kraju i w regionie. W 2022 roku spodziewana liczba nowych zachorowań w kraju ma przekroczyć 171 tys., co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2012 o 11,7 procent u mężczyzn, oraz o 12,8 procent u kobiet. W przypadku Wielkopolski ten wzrost ma być jeszcze większy, sięgający lub przekraczający 30 procent.

Prognozy wskazują, że w populacji mężczyzn najczęściej rozpoznawanym nowotworem będzie nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. U kobiet najczęstszym nowotworem pozostanie nowotwór złośliwy piersi. Przewidywany jest też wzrost liczby zachorowań na nowotwory jelita grubego i odbytnicy u obu płci.

Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej S.A. zatrudnia obecnie 70 osób. Udziela około 80 tysięcy porad rocznie. Po zakończeniu rozbudowy ośrodka spodziewane jest podwojenie liczby udzielanych porad. W ośrodku rozpoznawanych jest około 500 nowotworów rocznie - przede wszystkim w bardzo wczesnym stopniu klinicznego zaawansowania.

Spółka istnieje od 1998 roku. Prowadzi specjalistyczną działalność w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych, działalność edukacyjną w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki nowotworów złośliwych, organizuje i prowadzi kursy dokształcające.

Ośrodek prowadzi profilaktyczne badania mammograficzne, profilaktykę raka szyjki macicy, raka gruczołu krokowego oraz profilaktykę jelita grubego. Zaplecze dla prowadzonych przez Ośrodek badań profilaktycznych i diagnostycznych stanowi Onkologiczna Poradnia Genetyczna. (pap)