Inwestycja kosztowała 58,3 mln zł, z czego unijna dotacja wynosiła 32 mln zł. Pozostałą część pieniędzy wyłożył Urząd Marszałkowski w Szczecinie i szpital.

W nowym obiekcie znajdują się trzy oddziały: wewnętrzny C z pododdziałem diabetologii (23 łóżka), neurologia z pododdziałem udarowym (29 łóżek) i oddział wewnętrzny B (35 łóżek).

Pacjenci do nowego pawilonu zostaną przeniesieni w najbliższych dniach -powiedział PAP rzecznik szpitala Cezary Sołowij.

Nowy budynek powstał w ramach projektu „Modernizacja Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie”. Przedsięwzięcie objęło również budowę Zintegrowanego Bloku Operacyjnego, który obecnie jest wyposażany w sprzęt i zostanie otwarty po zakończeniu tych prac.

Od 2008 r. na modernizację i rozbudowę koszalińskiego szpitala wydano ok. 230 mln zł. W ramach programu inwestycyjnego powstał m.in. jeden z najnowocześniejszych w województwie zachodniopomorskim SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy). Obiekt kosztował 26,5 mln zł, z czego 15,3 mln zł pochodziło z unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Na terenie szpitala ulokowano również Międzynarodowe Centrum Onkoterapii. Obiekt za 60 mln zł wybudowała spółka Euromedic Polska. Firma będzie prowadzić placówkę do 2023 r., potem przejmie ją szpital.

Prawie 14 mln zł wydano na modernizację oddziałów położniczego i intensywnej terapii.

Na terenie szpitala prowadzone są - warte 14,8 mln zł - prace termomodernizacyjne, które mają się zakończyć w bieżącym roku. Planowana jest też szacowna na 1,2 mln zł budowa lądowiska dla śmigłowców medycznych. (PAP)