Z meldunków epidemiologicznych NIZP-PZH wynika, że skierowanie do szpitala otrzymały w tym czasie, z powodu grypy lub jej podejrzenia, 864 osoby. Odnotowano jeden zgon z powodu grypy; była to osoba powyżej 65 lat z województwa pomorskiego.
- Ponad 30 tysięcy pacjentów dziennie, a system daje radę. Info o śmierci polskiej służby zdrowia są jednak mocno przesadzone - ocenił w środę Główny Inspektorat Sanitarny na Twitterze.

Tydzień wcześniej – między 8 a 15 stycznia 2017 zarejestrowano około 160 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań; a w pierwszym tygodniu stycznia – 130 tysięcy.

Szczyt zachorowań w Polsce od lat przypada od stycznia do marca. Eksperci wskazują, że najlepiej zaszczepić się jesienią, zanim on nastąpi. W ocenie ekspertów najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Pamiętać o nich powinny szczególnie osoby przewlekle chore, seniorzy i pracownicy służby zdrowia.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie wynika, że w sezonie grypowym 2015/2016 było ponad 4 mln zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań na tę infekcję. Ponad 16,1 tysiąca osób wymagało z tego powodu hospitalizacji, a 140 chorych zmarło. Według dyrektora Krajowego Ośrodka ds. Grypy NIZP-PZH profesor Lidii Brydak, w sezonie 2015/2016 zaszczepiło się zaledwie 3,4 procenta populacji. (pap)

 [-OFERTA_HTML-]