Karczewski był pytany na konferencji prasowej o ocenę działań ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w związku z rozszerzającym się protestem lekarzy rezydentów.

- Jeśli chodzi o działania ministra Radziwiłła oraz rządu premier Beaty Szydło, to również spotykałem się z protestującymi, młodymi, początkującymi lekarzami. Myślę, że dojdziemy do porozumienia, że lekarze wrócą do pracy, do robienia specjalizacji - powiedział marszałek Senatu.

Według niego, oferta, którą przedstawili: minister zdrowia oraz rząd rezydentom jest "bardzo interesująca i ciekawa".
- Bo tak naprawdę, to wszystkie nasze propozycje - te które już wprowadzono, które są i będą wprowadzane, pokrywają się z oczekiwaniami rezydentów - ocenił, wskazując, że różnice "dotyczą tempa wprowadzanych zmian".

Karczewski zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało doprowadzić do finansowania służby zdrowia w wysokości "przynajmniej" 6 procent PKB.

- We wtorek będzie rozpatrywana (na posiedzeniu rządu) ustawa o stopniowym zwiększeniu środków na służbę zdrowia. To jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, nad tą ustawą pracowaliśmy już długo przed rozpoczęciem protestu - mówił marszałek Senatu.

Jak dodał, chciałby, aby było "spokojne podejście" do sprawy finansowania służby zdrowia, zarówno ze strony władz i jak i protestujących.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października 2017 roku; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. W sobotę 14 października 2017 roku ich przedstawiciele złożyli w kancelarii premiera pismo, w którym przedstawili swoje postulaty. W poniedziałek 16 października 2017 przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych spotkali się, by rozmawiać o sytuacji w związku z trwającym protestem rezydentów; po spotkaniu zapowiedziano rozszerzenie protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

Rezydenci domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 procenta PKB, z drogą dojścia do 9 procent przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

W resorcie zdrowia trwają prace na projektem ustawy gwarantującym wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB. Minister Radziwiłł informował, że rok 2017 jest rekordowy pod względem nakładów na ochronę zdrowia - powyżej 80 mld zł; natomiast odsetek PKB na ochronę zdrowia przekroczy 4,7 procenta i będzie najwyższy w historii Polski. (pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]