- Obecnie spośród 469 umów w zakresie POZ zaledwie 29 umów nie zostało podpisanych i wygasły one z końcem roku; w przypadku czterech umów placówki nie podpisały aneksów, ale posiadają umowy wieloletnie więc mają obowiązek przyjmować pacjentów – wyjaśniła Pulchna.

Do małopolskich placówek medycznych, którym wygasły umowy zostały wysłane propozycje porozumień. Zakładają one, że jeśli poradnia będzie w piątek 2 stycznia 2015 przyjmować pacjentów i odeśle podpisane porozumienie, może liczyć na utrzymanie populacji pacjentów dotychczas objętych opieką oraz podpisanie nowej umowy.

Najgorsza sytuacja jest w powiecie limanowskim, gdzie w piątek zamkniętych było 11 przychodni czyli ponad połowa. W powiecie nowotarskim kontraktów nie podpisało osiem placówek POZ, a w suskim - siedem.

Większość umów w Małopolsce to kontrakty wieloletnie. Wyjątek stanowią umowy lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim, które wygasły z końcem roku 2014. W Małopolsce jest to 107 ze wszystkich 469 umów.

Podczas piątkowej konferencji dyrektorka krakowskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska zapewniła, że Fundusz jest w stałym kontakcie z samorządami i szpitalami z każdego z powiatów, gdzie istnieje ryzyko, że przychodnie nie będą przyjmować pacjentów. Zapewniła, że ze szpitalami zostały podpisane stosowne porozumienia. Ponadto w powiatach będą działać całodobowo ambulatoria nocnej i świątecznej opieki m. in. w Jordanowie i Krościenku gdzie dotychczasowe przychodnie nie podpisały kontraktów. Pacjentów będą także przyjmować SORy i izby przyjęć.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

Dla pacjentów, którzy chcieliby uzyskać informację na temat działających POZ, są one publikowane na stronie www.nfz-krakow.pl. Pacjenci mogą również dzwonić pod bezpłatną całodobową infolinię pod numerem telefonu: 800 007 797

Jak poinformowało biuro prasowe wojewody małopolskiego, wojewoda na bieżąco monitoruje sytuację w regionie. Do gmin, w których są przychodnie bez kontraktów, wysłano informację z listą najbliższych ośrodków świadczących pomoc medyczną. (pap)

Więcej na temat umów w zakresie usług POZ na rok 2015 w poszczególnych województwach można przeczytać tutaj: www.zdrowie.abc.com.pl