Ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych miało być obowiązkowe od 1 lipca tego roku, jednak zgodnie z przyjętą w czwartek nowelizacją ustawy o działalności leczniczej prawo zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2014 r.

Jedną z placówek, które zawarły ubezpieczenie, jest miejski szpital im. dr. Karola Jonschera w Łodzi. Jak powiedziała PAP z-ca dyr. ds. administracyjnych i organizacji zarządzania Iwona Bednarek składka, jaką musi zapłacić szpital, to 383 tys. zł. Pieniądze na ubezpieczenie placówka pokryje z własnej kasy.

Dyrektor zwróciła uwagę, że tylko jedna firma ubezpieczeniowa była zainteresowana takim ubezpieczeniem. Jej zdaniem, po wykupieniu polisy placówce będzie trudniej, jeśli chodzi o finanse, bo koszty działalności szpitala rosną, choćby ze względu na inflację. "Na pewno będzie teraz dużo trudniej gospodarować budżetem" - dodała.

Podobnego zdania jest rzecznik szpitala wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie Robert Kornacki. Składka, jaką placówka zapłaciła za ubezpieczenie, to 458 tys. zł. "To dodatkowe, nieplanowane wcześniej koszty" - mówił rzecznik. Jak wyjaśnił, w skali roku te koszty mogą wynieść w sumie ok. 3 mln zł. "Bo to nie tylko składka na ubezpieczenie od zdarzeń medycznych, to także wzrost składki rentowej, czy też brak możliwości negocjacji cen przy zakupie leków. Drożeją też media" - mówił.

Około 450 tys. zł musiał za ubezpieczenie zapłacić też Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu. Jego rzeczniczka Grażyna Kieszniewska również powiedziała, że dla budżetu szpitala to duże, dodatkowe obciążenie.

O 300 tys. zł więcej płaci za składkę za ubezpieczenie od zdarzeń medycznych wojewódzki szpital specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi. "Płacimy 750 tys. zł rocznie" - potwierdziła rzeczniczka "Kopernika" Adriana Sikora. I ona zapewnia, że wydanie tych pieniędzy jest ogromnym obciążeniem dla budżetu placówki.

Zastępca rzecznika łódzkiego magistratu Marcin Masłowski poinformował PAP, że do tej pory z czterech szpitali podległych miastu takie ubezpieczenie zawarł jedynie szpital im. Jonschera. "Pozostałe placówki ciągle negocjują warunki umów" - dodał.

Nie wszystkie szpitale należące do samorządu województwa łódzkiego zdecydowały się już ubezpieczyć od zdarzeń medycznych. Spośród 14 placówek polisy wykupiły tylko cztery. Oprócz szpitali w Bełchatowie, Sieradzu i Łodzi składkę na ubezpieczenie zapłacił także Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. (PAP)

jaw/ malk/ as/