„To początek końca złych warunków w +Korczaku+” – zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej Wojciech Szrajber - dyrektor zarządzającego „Korczakiem” wojewódzkiego szpitala im. M. Kopernika w Łodzi.

Plan rewitalizacji zakłada m.in. odtworzenie pierwotnego stanu zewnętrznej architektury zabytkowych budynków i stworzenie w nich placówki ochrony zdrowia dla dzieci „na miarę XXI wieku”.

„Zostaną gołe ściany, w których powstaną de facto nowe budynki. Są to jednak mury zabytkowe, dlatego nie można np. umiejscowić windy na zewnętrz. Musi być w środku. Tak samo jak chociażby dwie klatki schodowe. To wszystko zabiera miejsce, więc nie będzie tu wielkich oddziałów. Powstanie niewielki, ale bardzo nowoczesny, obiekt spełniający wymogi UE” – wyjaśnił Szrajber.

W czasie prac rewitalizacyjnych będą funkcjonowały m.in. oddziały chirurgii dziecięcej i otolaryngologii oraz poradnia szczepień. Ośrodek zawiesi natomiast działalność poradni: gastroenterologicznej, nefrologicznej, zaburzeń rozwoju dzieci, okulistycznej, audiologicznej, logopedycznej i ginekologicznej dla dziewcząt.

Do szpitala w Łagiewnikach ma być natomiast przeniesiona neurologia. Decyzję o przeprowadzce podjęto po to, by „nie psuć tego, co zostało tam stworzone rękami lekarzy i pielęgniarek”.

„To malutki, pięciołóżkowy oddział, który zyskał renomę dzięki realizowanym tam badaniom. Jako jeden z nielicznych ośrodków w kraju prowadzi tzw. maping mózgu. Co prawda jest to świadczenie niekontraktowane przez NFZ, ale istotne, bo zapotrzebowanie na to badanie jest spore. Doszliśmy do porozumienia ze szpitalem w Łagiewnikach, gdzie w połowie października ma być oddany nowy pawilon pediatryczny z oddziałem neurologii dziecięcej. Tam przeprowadzi się nasz oddział” – powiedział Szrajber.

Dodał, że jeśli w przyszłości uda się wyremontować „niezabytkowe” budynki w "Korczaku", to ośrodek będzie zabiegał o powrót neurologii. Wcześniej wrócą tu jednak inne oddziały i przychodnie. Po zakończeniu rewitalizacji pięciu zabytkowych budynków mają się w nich znaleźć oddziały: pediatryczny z alergologią (30 łóżek), chirurgii dziecięcej (12), otolaryngologii (15), blok operacyjny oraz poradnie: pediatryczna, neurologiczna, szczepień, chirurgii, otolaryngologii oraz pulmonologiczna. Wszystkie poradnie specjalistyczne będą w jednym budynku.

Przygotowana przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych aranżacja wnętrz w zrewitalizowanych budynkach ma być w atrakcyjnej dla dzieci kolorystyce. Sale otrzymają nazwy i tematyczne motywy graficzne (np. „sala-morze”, „sala-dżungla” itp.). Projektanci wnętrz podkreślają, że mottem przewodnim był dla nich cytat patrona ośrodka Janusza Korczaka: „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Obecny Ośrodek Pediatryczny im. Korczaka powstał ponad sto lat temu. Przez wiele lat funkcjonował jako Szpital im. Anny Marii. Jego fundatorami byli Matylda i Edward Herbstowie. Szpital był wówczas jedną z pierwszych placówek pediatrycznych na ziemiach polskich. Leczyły się w nim dzieci bez względu na wyznanie, narodowość czy stan majątkowy. Od 1950 r. szpital nosi imię doktora Janusza Korczaka.

Do początku XXI wieku "Korczak" funkcjonował jako oddzielna placówka. W 2004 roku został - w ramach restrukturyzacji - przyłączony do szpitala im. Kopernika w Łodzi. Dwa lata temu z obawy przed katastrofą budowlaną, zamknięto część funkcjonujących w nim pawilonów.

W czerwcu 2011 roku oddano do użytku pierwszy odremontowany i zmodernizowany zabytkowy pawilon, do którego przeniesiono oddział chirurgii dziecięcej. Rewitalizacja budynku pochłonęła 4,3 mln zł. Dodatkowo 1,3 mln zł kosztowało wyposażenia oddziału w aparaturę medyczną oraz łóżka i meble. Inwestycja została zrealizowana ze środków przekazanych przez samorząd województwa łódzkiego.

Z tego samego źródła pochodzi ponad 3,5 mln zł na rewitalizację pięciu kolejnych zabytkowych budynków „Korczaka”. 20 mln zł na ten cel pozyskano natomiast z funduszy unijnych.(PAP)