Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Artur Wajs powiedział, że decyzja resortu zdrowia potwierdzająca możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w Lidzbarku Warmińskim i sołectwach Medyny i Łabno "jest kluczowa dla samorządu".

- Teraz ta decyzja trafi do uzgodnień międzyresortowych i pewnie zajmie to kolejny rok zanim się ostatecznie sformalizuje - powiedział Wajs i dodał, że gdyby na tym etapie ministerstwo uznało, że panujące w Lidzbarku "naturalne surowce", tj. woda i warunki klimatyczne nie nadają się do zastosowania w lecznictwie uzdrowiskowym, "droga Lidzbarka do uzdrowiska byłaby zamknięta". Wajs podkreślił, że uzgodnienia międzyresortowe w sprawie formalnego nadania miastu statusu uzdrowiskowego będą się toczyły poza lokalnym samorządem.

W oparciu o zgromadzone opinie Ministerstwo Zdrowia wskazało, że w Lidzbarku, Łabnie i Medynach mogę być leczone kardiologiczne, nadciśnienie, choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego i reumatologiczne. Lecznictwo ma być tu oparte o właściwości wody występującej na głębokości tysiąca  metrów.

Według specjalistów, którzy na zlecenie lokalnego samorządu badali tę wodę, ma ona właściwości solanki, która dobrze wpływa na skórę zwiększając jej ukrwienie, rozszerza drogi oddechowe oraz pobudza przemianę materii, pomagając walczyć z otyłością. Kąpiele solankowe w występujących w Lidzbarku wodach zalecane są osobom z chorobami dróg oddechowych, reumatycznymi oraz w stanach wymagających zwiększenia odporności.

Woda solankowa ma być wykorzystywana w budowanych w Lidzbarku termach. Pierwotnie kompleks basenów miał być otwarty jesienią 2014, jednak w sierpniu główny wykonawca robót, firma Kornas, ogłosiła upadłość i samorząd powiatowy Lidzbarka Warmińskiego szuka teraz w przetargu innej firmy, która dokończy budowę. Starostwa lidzbarski Jan Harhaj przyznał ostatnio, że w tej sytuacji "raczej na pewno" termy nie zostaną otwarte w tym roku.

Szacowny koszt powstania term to 96 mln zł, z czego 64 mln zł to fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwotnie zakładano, że pracę w Termach Warmińskich znajdzie około 100 osób.

Władze Lidzbarka liczą na to, że z uzdrowiskowych zabiegów korzystali będą także Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego - Lidzbark leży na trasie do przejścia granicznego w Bezledach. Już teraz Rosjanie często goszczą w miejscowym luksusowym hotelu i robią zakupy w lidzbarskich dyskontach.

Na Warmii i Mazurach jedynym do tej pory miastem posiadającym status uzdrowiska jest Gołdap, w którym kuracjusze mogą korzystać z tężni, pijalni wód i jaskiń solnych. Powstał także park uzdrowiskowy, ścieżki spacerowe, konne i rowerowe nad jeziorem Gołdap.

Oprócz Lidzbarka Warmińskiego starania o uzyskanie statusu uzdrowiska rozpoczął też Frombork, Miłomłyn i Górowo Iławeckie. (pap)