W sobotę 22 lipca 2017 roku w Parku Śląskim w Chorzowie – gdzie często pojawia się mobilny ambulans do poboru krwi - odsłonięto ławeczkę, mającą przypominać gościom parku, jak cennym darem jest krew oraz zachęcać do jej oddawania.

- Chcielibyśmy podziękować naszym krwiodawcom za to, że są, że krew oddają, za to, że nie musieliśmy żadnego zabiegu operacyjnego przesuwać, mimo że wakacje trwają. Drugi aspekt tej ławeczki - liczymy na to, że może osoby, które na niej usiądą, przyjdą do ambulansu, może dawców - osób, które oddają krew, będzie więcej – powiedział PAP dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach dr Stanisław Dyląg.

Krew przetacza się osobom po poważnych wypadkach, oparzeniach, z chorobami rozrostowymi i nowotworami - w trakcie i po chemioterapii oraz pacjentom wymagającym transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych. Dr Dyląg wspominał z własnej praktyki młodego pacjenta, któremu dwukrotnie przeszczepiano serce i który w związku z tym w ciągu kilku miesięcy potrzebował aż 240 litrów krwi.

- Zapotrzebowanie na krew nie będzie nigdy malało, będzie rosło, przeprowadza się coraz więcej operacji, procedur medycznych – zaznaczył dyrektor Dyląg.

- Żaden związek nie jest w stanie tak umiejętnie przenosić tlenu jak krew, dlatego jest niezastąpiona i jeszcze przez wiele lat będziemy na dawców oczekiwać - dodał.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach pobiera najwięcej krwi w Polsce - około 125 tysięcy donacji, czyli oddań w ciągu roku, co daje około 60 tysięcy litrów krwi. Katowickie centrum zaopatruje też w krew największą liczbę szpitali - 167 placówek.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat swojego stanu zdrowia i przejść badania - do oddania krwi kwalifikuje lekarz. Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby; czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana na przykad przeziębieniem, miesiączką, wyrwaniem zęba, a także zrobieniem tatuażu.

Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, a najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane między innymi większą liczbą wypadków oraz faktem, że stali krwiodawcy przebywają w tym okresie na urlopach. Regionalne centra krwiodawstwa na ogół informują na swoich stronach internetowych, jaki jest stan ich zapasów, z podziałem na poszczególne grupy.(pap)