Prace nad budową sali rozpoczęły się w styczniu tego roku i potrwają jeszcze kilka miesięcy. Sala powstaje w pomieszczeniu, w którym kiedyś działały dwie mniejsze sale operacyjne.

Prof. Janusz Skalski powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, że wybudowanie sali będzie wielkim wydarzeniem nie tylko dla szpitala, ale dla całej medycyny polskiej. „Wreszcie w tym kraju będziemy mieć coś, co jest najnowocześniejsze w Europie” – powiedział.

Wyjaśnił, że sala hybrydowa będzie nowoczesną salą operacyjną. Zostanie wyposażona m.in. w zintegrowany dwupłaszczyznowy angiograf - urządzenie pozwalające na wykonywanie zabiegów wewnątrznaczyniowych. Zakupiony sprzęt medyczny pozwoli na precyzyjne i dzięki temu jeszcze bardziej skuteczne diagnozowanie i operowanie dzieci z najcięższymi wadami serca. Dla małych pacjentów nowa sala oznacza m.in. skrócenie czasu oczekiwania na zabieg, możliwość przeprowadzenia jednej operacji zamiast kilku, krótszy czas hospitalizacji, szybszy powrót do domu, zwiększenie szans powodzenia leczenia i szybszą rehabilitację.

Koszt wyposażenia sali hybrydowej – 5 mln zł - pokrywa Fundacja Radia Zet. „To największa inwestycja naszej fundacji. 5 mln zł w całości udało się zebrać z jednego procenta podatku, który społeczeństwo nam przekazało” – powiedziała na konferencji dyrektor Fundacji Radia Zet Iza Szumielewicz.

Jak przypomniał na konferencji dyrektor szpitala Maciej Kowalczyk, placówka w Prokocimiu powstała z inicjatywy Polonii amerykańskiej i dzięki darom rządu USA. Potem była modernizowana m.in. dzięki funduszom unijnym. Teraz wspomogło ją społeczeństwo, które przekazało jeden procent podatku. „Powstanie sali hybrydowej było naszym wielkim marzeniem” – dodał.

Koszty prac budowlanych trwających obecnie w pomieszczeniu - ok. 2 mln zł - pokryte zostaną ze środków Programu Przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największy szpital pediatryczny w Małopolsce (działa od 1965 roku). Ma 27 oddziałów reprezentujących wszystkie specjalności pediatryczne i chirurgii dziecięcej: odziały intensywnej terapii (także kardiochirurgiczny i noworodkowy); nowy blok operacyjny; Centrum Ambulatoryjnego Leczenia Dzieci reprezentujące wszystkie specjalności; wszystkie możliwości diagnostyczne, łącznie z MRI (rezonans magnetyczny), tomografią komputerową, genetyką, immunologią, scyntygrafią, endoskopią. Co roku w szpitalu leczy się blisko 35 tys. dzieci, a lekarze rocznie wykonują tu ok. 6,5 tys. zabiegów operacyjnych, w tym ok. 400 kardiochirurgicznych.(PAP)

bko/ itm/ gma/