O przyznaniu każdemu krwiodawcy bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską przez miesiąc zdecydowali pod koniec 2015 roku kieleccy radni. Oferta dotyczy wszystkich linii autobusowych w Kielcach, także przebiegających przez dziewięć ościennych gmin.

Jak powiedział dyrektor tamtejszego ZTM Marian Sosnowski, do piątku 29 stycznia 2016  zgłosiło się do tej instytucji 483 krwiodawców, którzy chcieli skorzystać z tej oferty. To około dwie trzecie wszystkich uprawnionych. Do czwartku 28 stycznia 2016 wydano 751 zaświadczeń dla dawców krwi, które mogą zostać zamienione na 30-dniowe darmowe bilety.

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia opracuje projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie>>>

Zaświadczenia, które można zamienić na bilety, wydawane są na specjalnym papierze z hologramem.
- Jeżeli ktoś przyjedzie do nas z takim zaświadczeniem w tym samym dniu, w którym oddał krew, otrzymuje bilet 30-dniowy. Jeśli zrobi to, powiedzmy, pięć dni później, to wówczas na 25. Przyjmujemy za kluczową datę oddania krwi – wyjaśnił szef kieleckiego ZTM.

Jeśli krwiodawca posiada kartę miejską, bilet jest elektronicznie naliczany bezpośrednio na nią. Jeśli nie posiada, otrzymuje taką kartę od ZTM.

- Z naszych informacji wynika, że miejska oferta przekłada się na wzrost zainteresowania krwiodawstwem, to cieszy tym bardziej, że niektórych grup krwi brakowało - ocenił Sosnowski. Jak prognozuje ZTM, akcja będzie generowała utratę wpływów na poziomie około 1 mln zł w skali roku.

- Liczby są zadowalające, bo świadczą o tym, że ludzie oddają krew, bo to o to chodzi. Nie chodzi o to, żeby za darmo jeździć, tylko żeby krwiodawcy mieli za to jakiś profit. To świadczy o aktywności tych ludzi, warto ich mobilizować i pobudzać tą aktywność – powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Zapowiedział, że akcja będzie kontynuowana. - Jeśli przynosi efekty, to znaczy, że to trafiony pomysł – dodał.(pap)