Ośrodek radioterapii w Kaliszu jest filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO), które mieści się w Poznaniu. Nowa placówka medyczna ma leczyć chorych na raka z południowej części regionu.

W Kaliszu oprócz radioterapii, lekarze mają udzielać porad oraz przeprowadzać konsultacje onkologiczne. Zadaniem placówki jest również profilaktyka nowotworów złośliwych. Ośrodek ma leczyć rocznie ponad 900 pacjentów – każda terapia to 20-40 naświetleń, oraz udzielać 20 tysięcy porad. W Wielkopolsce rocznie radiologicznie leczy się ponad 5 tysięcy pacjentów.

- Taki ośrodek był niezbędny w tej części regionu ze względu na dużą liczbę osób dotkniętych chorobami nowotworowymi i niewystarczające nasycenie województwa aparaturą do naświetlań – wyjaśnił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Marszałek powiedział, że to, kiedy pierwsi pacjenci zaczną leczenie w ośrodku zależy od tego jak szybko uda się wynegocjować kontrakt z NFZ.
- WCO złożyło ofertę dotyczącą leczenia radioterapeutycznego – stwierdził Woźniak.

Czytaj: Raport: NFZ wydaje coraz więcej na radioterapię >>>

W Wielkopolsce było dotąd osiem tzw. akceleratorów do naświetlań; wszystkie w poznańskim WCO. Pacjenci z okolic Kalisza mieli do pokonania około 140 km. Podobny ośrodek ma powstać w Pile, która jest oddalona od Poznania o około 100 km.

Kaliska placówka będzie ściśle połączona z WCO – w budynku znajduje się sala do telekonferencji umożliwiająca zdalne konsultacje i planowanie leczenia. Ośrodek ma również współpracować z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kaliszu.

-  W okolicach Kalisza jest duża społeczność, która miała utrudniony dostęp do radioterapii. Zastanawialiśmy się, co dzieje się z tymi pacjentami: czy jeżdżą do Poznania, Łodzi, czy Wrocławia. Zaskakujące jest to, że ze statystyk wynika, iż część po prostu się nie leczy – tak się dzieje, jak świadczeń nie ma w pobliżu miejsca zamieszkania pacjenta – powiedział dyrektor WCO profesor Julian Malicki.

Dyrektor WCO podjął decyzję, że w kaliskim ośrodku, pomimo braku kontraktu z NFZ, od przyszłego poniedziałku (17 listopada 2014) zacznie działać poradnia onkologiczna.
- Jesteśmy publicznym ośrodkiem i taka jest nasza misja. Mamy w tej chwili 11 mln zł nadwykonań i jak przez miesiąc będziemy udzielać porad bez kontraktu, to nic wielkiego się nie stanie – uważa Malicki.

W Kaliszu dla dojeżdżających pacjentów przy ośrodku radioterapii powstał hostel - będzie służył chorym niewymagającym hospitalizacji.

Jak powiedział Woźniak, hostel zapewnia opiekę pielęgniarską i oferuje 20 miejsc.
- Koszty noclegu w hostelu powinny być uwzględnione w kontrakcie przez NFZ i wkalkulowane w terapię – dodał marszałek.

Kaliski ośrodek radioterapii powstał głównie z pieniędzy budżetu Województwa Wielkopolskiego; 2,7 mln zł dołożyło miasto Kalisz, a Wielkopolskie Centrum Onkologii przeznaczyło na swoją filię 2,1 mln zł.


W 2007 roku zarząd województwa wielkopolskiego stworzył koncepcję budowy ośrodków radioterapii w czterech miastach regionu: Kaliszu, Pile, Koninie i Lesznie.

Czytaj: W Pile powstanie ośrodek radioterapii >>>

W ramach programu „Przygotowanie koncepcji, dokumentacji i utworzenie ośrodków radioterapii w Wielkopolsce” ukończono budowę Ośrodka Radioterapii w Kaliszu oraz zakończono prace dotyczące dokumentacji budowlanej ośrodka radioterapii w Pile. (pap)