- Instytut Onkologii w Gliwicach dysponuje zbiorem stu kilkudziesięciu tytułów zagranicznych i polskich czasopism naukowych o tematyce medycznej i biologicznej, zgromadzonych przez 70 lat istnienia Instytutu – powiedział dr Jacek Rogoliński z Centrum Onkologii–Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Dodał, że od kilku miesięcy trwa reorganizacja szpitalnej biblioteki.
 - Zgodnie z duchem czasu przechodzimy na elektroniczną jej obsługę - zaznaczył.

Podkreślił jednocześnie, że podobne reorganizacje i procesy digitalizacji zbiorów prowadzone są także w innych uczelniach i instytutach naukowych w Polsce.
- Dlatego nie mieliśmy gdzie przekazać naszych czasopism, a perspektywa fizycznej ich likwidacji była dla nas wręcz nie do przyjęcia – dodał.

W rozwiązaniu tego dylematu pracownikom placówki pomógł związany z Gliwicami wybitny onkolog profesor Mieczysław Chorąży (3 maja 2017 roku odznaczony Orderem Orła Białego), który przypomniał, że od niedawna w Kijowie działa Polska Biblioteka Medyczna.

Jak mówił Rogoliński, propozycja przekazania zbioru czasopism z Gliwic została w Kijowie przyjęta entuzjastycznie.
- W związku z tym opisaliśmy i przygotowaliśmy do transportu około 15 ton czasopism, które najpierw będą przewiezione do Warszawy, a potem dalej do Kijowa – dodał.

Transport wyruszy sprzed Instytutu Onkologii w Gliwicach we wtorek rano. W Kijowie zbiory mają być dostępne niemal od razu, a w przyszłości zostaną również zdigitalizowane.

Prof. Chorąży zaznaczył, że to nie pierwsze kontakty naukowe gliwickiej onkologii z Ukrainą. Przypomniał, że dział badawczy Instytutu od wczesnych lat 80. XX wieku do pierwszych lat XXI wieku prowadził program stypendialny dla młodych badaczy ze Wschodu.
- Z funduszów Narodowego Instytutu Raka w USA, Polskiego Komitetu UNESCO i - w mniejszym stopniu - polskich fundacji były fundowane stypendia (od 6 miesięcy do dwóch lat) dla badaczy, głównie z Ukrainy i Białorusi, a także - w mniejszej liczbie - z Litwy i krajów bałkańskich. Kilkoro stypendystów wykonało i obroniło swoje prace doktorskie – powiedział profesor Chorąży.

Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie powstała w 2016 roku przy tamtejszej Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych. To pierwsza tego typu placówka poza granicami Polski. W jej powstanie zaangażowali się między innymi polski lekarz i przedstawiciel Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Krzysztof Królikowski oraz znany na Ukrainie lekarz polskiego pochodzenia i działacz organizacji polskich profesor Anatol Święcicki z Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. O. Bohomolca w Kijowie.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

W Polskiej Bibliotece Medycznej znajdują się zarówno najnowsze wydawnictwa naukowe, jak i nieco starsze woluminy, między innymi książki z gabinetu profesora Zbigniewa Religi.(pap)