Na przekształcenie szpitala w spółkę z o.o. zgodzili się we wtorek radni Elbląga.

 

Miasto po utworzeniu spółki obejmie w niej 100 procent udziałów, pracownicy szpitala miejskiego staną się pracownikami spółki.

 

Według prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka, utworzenie spółki pozwoli szpitalowi rozwinąć dodatkową działalność gospodarczą i wykonywać usługi medyczne, które nie są finansowane przez NFZ.

 

Władze Elbląga poszukują inwestora branżowego, który dokapitalizuje spółkę. Szpital zyska dzięki temu nowy sprzęt diagnostyczno-leczniczy, możliwe będzie także wprowadzenie nowoczesnych metod leczenia. Szersza oferta usług medycznych zapewni szpitalowi większą liczbę pacjentów i co za tym idzie wyższy przychód.

 

Władze Elbląga podkreślają, że miejski szpital, aby dalej się rozwijał, oprócz przekształcenia w spółkę prawa handlowego, powinien także wyspecjalizować się w leczeniu i opiece nad matką i dzieckiem.

 

Szpital Miejski od lat ma problemy finansowe. Od 2007 r. do 2011 r. miasto dołożyło do utrzymania szpitala 23 mln zł. Mimo to placówka z roku na rok przynosi coraz większe straty, teraz zadłużenie sięga 17 mln zł.

 

Szpital zatrudnia około 400 osób, w tym 60 lekarzy i 160 pielęgniarek i położnych. Placówka w siedmiu oddziałach ma 240 łóżek. Pod koniec ubiegłego roku zlikwidowano dwa oddziały - rehabilitacji i chorób wewnętrznych. Przy szpitalu działa także siedem poradni. (PAP)

 

ali/ mki/ jbr/